Trwa ładowanie...

Odkryto nowe zwierzę. Mieszka w rekinie

Japońskim naukowcom udało się odkryć ostatnio zupełnie nowy gatunek skorupiaka. Najdziwniejsze jest jednak miejsce, w którym zostały znalezione - zwierzęta podobne do krewetki zamieszkują otwór gębowy rekina wielorybiego.

Share
Odkryto nowe zwierzę. Mieszka w rekinie
Źródło: Ko Tomikawa
d105704

Podocerus jinbe, czyli nowy gatunek skorupiaka przypinający nieco krewetkę zamieszkuje otwór gębowy rekinów wielorybich. Japońscy naukowcy podali, że nowo odkryte zwierzę należy do podrzędu Gammaridea, które znane są z życia w nietypowych warunkach.

Przedstawiciele podrzędu Gammaridea spotyka się najczęściej wysoko w górach lub głęboko w oceanicznych głębiach. Mają zwykle od 3 do 5 cm długości i potrafią przystosowywać się do bardzo różnorodnych warunków. To jednak pierwszy raz, kiedy znaleziono je żyjące w innym zwierzęciu.

- Są niezwykłe, gdyż żyją w bardzo różnych środowiskach. Jednak nigdy bym się nie spodziewał, że żyją też w otworze gębowym rekina wielorybiego - przyznaje główny autor badań, profesor Ko Tomikawa z Uniwersytetu w Hiroszimie.

d105704

Nowo odkryty gatunek jest znacznie mniejszy, ponieważ ma ok. 5 mm. Mimo początkowego zaskoczenia, naukowcy przyznali, że wybór środowiska, w którym żyją zwierzęta jest logiczny. Podocerus jinbe mają łatwy dostęp do pożywienia i są wolne od zagrażających drapieżników.

Zobacz też: Najstarszy rekin świata

Podocerus jinbe zostały odkryte podczas przypadkowego badania. Profesor Tomikawa został wezwany do zbadania dziwnych stworzeń żyjących w rekinie. Naukowcy znaleźli około 1000 tych osobników.

Rekiny wielorybie to największe ryby na świecie, a masa ich ciał dochodzi do 14 ton. Mimo tego żywią się, podobnie jak wieloryby - planktonem. Niestety ludzie zagrażają im o wiele bardziej niż ryby nam - masowe odławianie sprawiło, że od 3 lat gatunek wpisany jest na listę zagrożonych.

d105704

Podziel się opinią

Share
d105704
d105704
Więcej tematów