Odkryto nowe, dziwne organizmy na dnie Oceanu Spokojnego. Naukowcy wiedzą niewiele

Odkryto nowe, dziwne organizmy na dnie Oceanu Spokojnego. Naukowcy wiedzą niewiele

Odkryto nowe, dziwne organizmy na dnie Oceanu Spokojnego. Naukowcy wiedzą niewiele
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
02.07.2020 12:00, aktualizacja: 02.07.2020 12:22

Naukowcy odkryli cztery nowe gatunki niezwykłych organizmów żyjących na dnie Oceanu Spokojnego. Mimo że znane były już podobne gatunki, to wciąż stanowią one sporą zagadkę dla badaczy.

Strefa Clarion-Clipperton (CCZ) to rozległa na 4,5 mln km kwadratowych szczelina znajdująca się mniej więcej na środku Oceanu Spokojnego. Na jej dnie znaleźć można wiele cennych metali ciężkich i rzadkich minerałów, więc od lat wzbudza zainteresowanie całego świata.

Jednak starożytne minerały to nie jedyne cuda, jakie można znaleźć na dnie Pacyfiku. Najnowsze badanie opublikowane w European Journal of Protistology opisuje cztery nowe gatunki i dwa nowe rodzaje organizmów z rodziny Xenophyophorea, żyjących na głębokości ponad 5 km.

Xenophyophorea to jedne z najczęściej występujących dużych form życia na oceanicznym dnie. Po raz pierwszy opisano je pod koniec XIX wieku, jednak do tej pory wiadomo o nich naprawdę niewiele. Nowe gatunki dołączą do 17 innych, opisanych już wcześniej.

Naukowcy zwrócili uwagę, na niespotykany i różnorodny kształt tych organizmów. Wśród nowo-odkrytych gatunków jest np. Abyssalia, której muszle wyglądają, jak wykonane z połączonych gąbek czy A. sphaerica - podobna do przerośniętego mniszka lekarskiego. Z kolei A. foliformis wygląda, jak płaski liść.

Obraz
© Materiały prasowe

Odkryto również nowy rodzaj Xenophyophorey, która przypomina kulę "błota". Jednak naukowcom nie udało się dokładniej zbadać organizmu, ponieważ próbki rozpadły się, nim potwierdzono "tożsamość" organizmu.

Obraz
© Materiały prasowe

- Widzimy te osobniki wszędzie na dnie, w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Bez wątpienia są one bardzo ważnymi członkami bogatych społeczności biologicznych żyjących na dnie Pacyfiku - ocenił oceanograf Craig Smith z University of Hawai'i Mānoa, główny naukowiec z Rejsu RV Kilo Moana.

- Musimy dowiedzieć się znacznie więcej na temat ekologii tych dziwnych pierwotniaków, jeśli chcemy w pełni zrozumieć, w jaki sposób wydobycia prowadzone na oceanach mogą wpłynąć na ten morski ekosystem - dodał.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)