Odkryto najstarsze malowidła w historii człowieka. Mają prawie 44 tysiące lat

Archeolodzy odkryli najstarsze znane malowidła w historii człowieka, będące opisem zdarzenia - połowu zwierzyny. To najprawdopodobniej pierwsza zilustrowana ludzka opowieść. Eksperci sądzą, że może łączyć także motywy religijne.

Odkryto najstarsze malowidła w historii człowieka. Mają prawie 44 tysiące lat
Źródło zdjęć: © Nature | Maxime Aubert
Arkadiusz Stando

43900 lat temu na indonezyjskiej wyspie Celebes powstało pierwsze znane ludzkie malowidło. Znalazło się na ponad 4,5 metrowej płaszczyźnie ściany jaskini, wysoko, bo aż 3,5 metra w górę od podłoża. W tym trudno dostępnym miejscu przedstawiono walkę między człowiekiem i dzikiem oraz anoa. Artysta pozostawił nawet swój podpis w formie odcisku dłoni na ścianie.

Obraz
© Nature | Maxime Aubert

Najstarsze malowidła przedstawiające ludzką opowieść

Naukowcy uznali malunki za pierwsze znane w historii człowieka dzieło sztuki. Mural znajduje się w pomieszczeniu nazwanym Liang Bulu'Sipong 4, w jaskini o tej samej nazwie. Odkrycie przypisuje się Maximowi Aubertowi oraz jego współpracownikom, zespołowi archeologów z Uniwersytetu Griffitha.

"Scena polowania jest – według naszej wiedzy – najstarszym przykładem opowiadanej historii i najstarszym dziełem sztuki figuratywnej" - napisali naukowcy w czasopiśmie naukowym "Nature". Na wyspie Celebes odkryto łącznie 242 jaskinie z malowidłami sprzed co najmniej 40 tysięcy lat.

Jeszcze do niedawna sądzono, że jedyne tego typu malowidła można znaleźć na terenie Europy. Pochodzące z podobnego okresu czasowego malunki na ścianach jaskiń na granicy dzisiejszej Hiszpanii i Francji były dotychczas uważane za rekord. Jest ich blisko kilkadziesiąt, a szczególnie wyróżnia się 11 z nich.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)