Trwa ładowanie...

Odkryto najgłębsze miejsce na lądzie. Kilka tajemnic jeszcze zostało

Badacze odkryli wypełniony lodem kanion o głębokości 3,5 km. Znajduje się pod Lodowcem Denmana na wschodzie Antarktydy. Mimo to naukowcy zaliczają ten teren do lądu, a głębsze są już tylko rowy oceaniczne.

Share
Odkryto najgłębsze miejsce na lądzie. Kilka tajemnic jeszcze zostało
Źródło: https://agu.confex.com/
dvfyzgd

Antarktyda, czyli kontynent kojarzony jedynie z mrozem, lodem i śniegiem skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic. Ostatnie odkrycie ujawniło istnienie tam najgłębszego miejsca na lądzie. Szczelina pod Lodowcem Denmana rozciąga się na ponad 3,5 kilometra pod poziomem morza.

Najgłębsze miejsce na Ziemi, ale na lądzie

Najgłębszym miejscem na całej Ziemi oczywiście nadal pozostaje prawie 11-kilometrowy Rów Mariański. Dla porównania, uznawanym za najniżej znajdujące się miejsce świata jest brzeg Morza Martwego. Znajduje się ono 430 metrów pod poziomem morza.

BEDMACHINE/UCI/BAS
Źródło: BEDMACHINE/UCI/BAS

To odkrycie pokazuje nam także, jak dokładnie wygląda powierzchnia lądu ukryta pod lodem Antarktyki. Pod szeregiem lodowców znajdują się nie tylko ogromne szczeliny, ale także wiele szerokich i płaskich terenów.

NASA/USGS/LANDSAT
Źródło: NASA/USGS/LANDSAT

"To bez wątpienia najdokładniejszy jak dotąd portret tego, co kryje się pod lodem Antarktydy" - mówi dr Mathieu Morlighem, który pracował nad projektem od sześciu lat, dla portalu BBC. Mapa opracowana przez naukowca uzupełnia prawie wszystkie niezbadane dotychczas fragmenty kontynentu.

dvfyzgd

Do stworzenia mapy wykorzystano instrumenty radiowe, które pracowały na Antarktydzie przez całe dekady. Nadal istnieją fragmenty kontynentu, których nie udało się zbadać, lub danych jest zbyt mało, aby dało się cokolwiek z nich wywnioskować.

dvfyzgd

Podziel się opinią

Share
dvfyzgd
dvfyzgd
Więcej tematów