Odkryli niezwykły krater na powierzchni Marsa. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"

Odkryli niezwykły krater na powierzchni Marsa. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"
Źródło zdjęć: © NASA/JPL
Arkadiusz Stando

19.06.2019 07:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z NASA dokonali spektakularnego, i jednego z najbardziej żywych odkryć na Marsie, jakich udało się dokonać. Analizując zdjęcia pomiędzy 18 lutego 2017 a 20 marca 2019, astronomowie odkryli nowo powstały krater.

Sonda marsjańska Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) pomogła naukowcom odkryć nowy krater na Marsie. Dzięki urządzeniu High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), będącemu systemem przetwarzania obrazu, wykryto ślady uderzenia planetoidy o średnicy 1,5 metra.

Sam krater jest znacznie większy. Według naukowców mierzy około 15-16 metrów średnicy. Jakie straty wywołałaby asteroida po uderzeniu w Ziemię? Żadne, skała tak niewielkich rozmiarów spłonęłaby podczas wejścia w atmosferę. Szacuje się, że rocznie około 200 takich obiektów uderza w Marsa. Ale to ten uznano za najbardziej widowiskowy ze wszystkich, które udało się zaobserwować.

Naukowcy zwracają uwagę na ciemny materiał, z którego składała się kosmiczna skała. Na powierzchni Marsa zdecydowanie się wyróżnia, pośród pomarańczowo-czerwonego pyłu i skał. Gołym okiem widać nawet falę uderzeniową, odsłaniającą skalistą powierzchnię Czerwonej Planety.

Chociaż dokładna data uderzenia jest nieznana, astronomowie sądzą, że prawdopodobnie doszło do niej pomiędzy wrześniem 2016 r. a lutym 2019 r. Co ciekawe, odkrycia dokonano dzięki temu samemu urządzeniu, co w przypadku niedawnego bardzo ciekawego znaleziska na Marsie. Nowe odkrycie na Marsie: logo ze Star Treka na powierzchni planety

Źródło: ScienceAlert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)