Trwa ładowanie...
d2yxc6h

Oczy pająka nadal błyszczą. Nie żyje od 110 milionów lat

Łowcy odkryli w Korei Południowej skamieniałości martwych pająków, których oczy nadal świecą. Zginęły około 110 milionów lat temu, ale ich oczy nadal błyszczą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Naukowcy nie wiedzą, jak do tego doszło
Naukowcy nie wiedzą, jak do tego doszło (University of Kansas, Fot: Paul A. Sellen)
d2yxc6h

Rzadko zdarza się, żeby owady czy pajęczaki skamieniały. Ich tkanka jest dosyć miękka. W większości przypadków to skorupiaki znajdujemy pośród skamieniałości. W tym przypadku nie tylko odnaleziono skamieniałego pająka, ale w dodatku "egzemplarz", którego oczy cały czas błyszczą.

Skąd się bierze "błysk w oku"? Błona odblaskowa to warstwa odbijająca światło, którą znajdziemy u wielu zwierząt. Mają ją chociażby nasi domowi przyjaciele, czyli koty, gryzonie, ale też pająki. Kiedy spojrzymy w takie oko, możemy zaobserwować odbijane przez błonę światło. To dzięki niej nocni łowcy mogą wytropić swoje ofiary.

Czytaj też: Naukowcy tresują skaczące pająki. Na ich podstawie stworzą roboty

d2yxc6h

Skamieniałe pająki znaleziono w jaskini zupełnie nie pasującej do ich środowiska naturalnego. Znajdowały się w skale wypełnionej rybami, skorupiakami i innymi stworzeniami morskimi. Pająki nie mieszkają w wodzie.

W przypadku odkrycia z Korei robi się jeszcze dziwniej. Pająk, nie dość, że wydaje się być dosyć dobrze zachowany w skamieniałości, to jego błona odblaskowa wydaje się być praktycznie nienaruszona - a to się praktycznie nie zdarzała w przypadku skamieniałych zwierząt.

- To była wyjątkowa sytuacja. Z reguly pająki dryfują, ale te utonęły - a to uchroniło je przed bakteriami odpowiedzialnym za rozkład - tłumaczy Paul Selden, specjalista od paleontologii z Uniwersytatu w Kansas.

Zobacz też: Pająki-pelikany? To żaden wymysł. Istnieją naprawdę, a naukowcy właśnie je zbadali

d2yxc6h

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2yxc6h

Podziel się opinią

Share
d2yxc6h
d2yxc6h
Więcej tematów