Obiecali pomoc Ukrainie. Mają w arsenale potężny oręż
W przeddzień 75. rocznicy utworzenia NATO i jednocześnie w pierwszą rocznicę wstąpienia Finlandii do sojuszu, władze Helsinek zobowiązały się do wsparcia Ukrainy w zakresie współpracy i bezpieczeństwa oraz długoterminowego wsparcia. Przyglądamy się broni, którą dysponuje Finlandia. Jaki jest potencjał militarny tego kraju?
03.04.2024 | aktual.: 04.04.2024 08:34
Rosyjska napaść na Ukrainę zaowocowała niekorzystnym dla Putina przebiegiem spraw - NATO rozszerzyło się o Finlandię i Szwecję (państwa te dołączyły kolejno do Sojuszu 4 kwietnia 2023 r. i 7 marca 2024 r.). Helsinki zapowiedziały właśnie, że pomogą Ukrainie odbudować sektor energetyczny, ocenić szkody środowiskowe i wzmocnić ochronę kluczowych miejsc w kraju.
Ponadto prezydent Alexander Stubb zadeklarował, że Kijów może liczyć na wsparcie związane z opieką medyczną dla żołnierzy. Włączony w 2023 r. do NATO kraj przygotowuje czteroletni plan wsparcia Ukrainy, a budżet na rozwój i odbudowę wynosi 290 mln euro – czytamy na stronie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Potencjał militarny Finlandii
Finlandia na tle pozostałych sojuszników NATO ma do zaoferowania bardzo cenny arsenał. W ostatnich latach władze z Helsinek znacznie zwiększyły wydatki na obronność i rozpoczęły inwestowanie w nowoczesny sprzęt militarny i uzbrojenie. Najważniejszą bronią pozostającą w czynnej służbie Finlandii pozostają myśliwce F/A-18 Hornet, które będą w najbliższym wymieniane na myśliwce piątej generacji F-35A Lightning II.
Pierwsze z tych samolotów to produkowane od końca lat 70. ubiegłego wieku naddźwiękowe myśliwce wielozadaniowe, które rozpędzają się do prędkości 1,8 Ma (ok. 2200 km/h). Operują na pułapie do 15 km, zaś ich zasięg przekracza 3 tys. km. Choć ich największą zaletą jest bezawaryjność (co potwierdza fakt, iż są to samoloty produkowane do dzisiaj) i szybka obsługa naziemna, Hornety mogą też przenosić szereg uzbrojenia, w tym: rakiety AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, IRIS-T oraz bomby CBU-89, Paveway, JDAM oraz broń jądrową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto na wyposażeniu wojsk Finlandii znajduje się kilkaset czołgów podstawowych Leopard (ok. 100 z nich to wariant 2A6). Przypomnijmy, że to niemieckie konstrukcje, które w stosunku do wcześniejszych wersji wzmocniono ulepszonym pancerzem przednim i bocznym. Największa zmiana w Leopardzie 2A6 względem poprzednich wariantów to wdrożenie większej armaty Rheinmetall Rh-120 o długości 55 kalibrów. Zapewnia ona lepszą celność i przebijalność pocisków (to m.in. zasługa penetratorów APFSDS-T).
Na liście broni znajdującej się na wyposażeniu sił zbrojnych Finlandii figurują również karabiny automatyczne RK 62M, które są krajowym produktem Helsinek. Potocznie jest to broń nazywana "fińskim Kałasznikowem". Wiąże się to z faktem, że RK 62M powstał na bazie AK-47. Jego zasięg wynosi 300 m, a szybkostrzelność dochodzi do 700 strzałów na minutę.
Zobacz także
Finowie mają też do dyspozycji lekkie wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych NLAW. To broń opracowana przez szwedzką Spółkę Saab Bofors Dynamics we współpracy z brytyjskim Thales Air Defence. NLAW może przebijać pancerz wrogich pojazdów o grubości ponad 500 mm, zaś donośność pocisków sięga 600 m.
Wśród licznych maszyn w arsenale Finlandii znajdują się poradzieckie konstrukcje MT-LB, których tamtejsze wojsko ma kilkaset egzemplarzy. Nie brakuje też szwedzkich wozów bojowych Patria AMV oraz XA-180, których Helsinki posiadają niemal 1 tys. sztuk.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski