Nowy sojusz wojskowy w Europie. Jest w nim sąsiad Polski
Czeskie władze podpisały tzw. memorandum obronne z ministrami obrony Danii i Holandii. Trzy państwa zawiązały porozumienie, w ramach którego podejmą wspólnie działania związane modernizacją broni i przekazywaniem jej Ukrainie, która nieustannie zmaga się z rosyjskim agresorem.
Umowa zakłada, że modernizacji poddawana będzie czeska broń. Wkład Danii i Holandii ma dotyczyć środków finansowych, które pozwolą na realizację założonych prac. Sprzęt oraz amunicja, które będą wysyłane na front, mają znajdować się w stanie bojowym i pozwalać na ich użycie od razu po dostarczeniu. Pierwsze dostawy będące pokłosiem zawartego porozumienia mają pojawić się już w najbliższych miesiącach, następne będą rozłożone na cały 2024 r.
Czeskie porozumienie z Danią i Holandią. Ukraina otrzyma więcej broni
W pierwszej kolejności na front mają trafić czołgi. Chodzi o 15 sztuk T-72EA. Wedle zapewnień czeskich polityków Kijów może liczyć jednak nie tylko na starszy i wyremontowany sprzęt, ale także na nowocześniejsze rozwiązania, z których obecnie korzysta armia południowego sąsiada Polski.
- W szczególności będą to dostawy czołgów, haubic, broni strzeleckiej, bojowych wozów piechoty, systemów obrony powietrznej i walki elektronicznej oraz amunicji od firm z naszego przemysłu obronnego - powiedział czeski wiceminister Daniel Blažkovec.
Na zawartej umowie ma skorzystać czeska gospodarka, zwłaszcza tamtejszy przemysł zbrojeniowy. Modernizacje finansowane przez Danię i Holandię będą bowiem odbywały się w zakładach znajdujących się na terenie Czech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Więcej czołgów T-72EA w Ukrainie
Nie będzie to pierwsza dostawa czeskich czołgów do Ukrainy. Wcześniej w ramach wspólnego projektu ze Stanami Zjednoczonymi i Holandią udało się przekazać Ukrainie 45 egzemplarzy T-72EA.
T-72EA to wersja eksportowa radzieckiego czołgu T-72M1 zmodernizowanego przez czeską firmę Excalibur Army na potrzeby tamtejszych sił zbrojnych. Skupiła się ona głównie na poprawie systemów służących do komunikacji oraz noktowizji i dalmierzu laserowym. Zdecydowała się też na usprawnienie jednostki napędowej, moc silnika została zwiększona z 780 KM do 840 KM.
Czeska modernizacja zachowała jednak najważniejsze elementy konstrukcyjne, w tym działo 2A46 kal. 125 mm oraz uzbrojenie pomocnicze w postaci karabinu maszynowego 24,7 mm. Zrezygnowano za to z karabinu maszynowego kal. 12,7 mm. To pokłosie zastosowania kostek ERA - wybuchowego pancerza reaktywnego.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski