Odmówili pomocy Ukrainie. Teraz sami mają problemy

Odmówili pomocy Ukrainie. Teraz sami mają problemy

Żołnierze przy brazylijskim czołgu Leopard-1A5BR
Żołnierze przy brazylijskim czołgu Leopard-1A5BR
Źródło zdjęć: © defence-ua
Mateusz Tomczak
19.09.2023 10:44

Brazylia od kilku lat przymierzała się do remontu swoich czołgów Leopard-1A5BR. Aktualnie, chociaż ma gotowy plan i środki, nie jest w stanie podjąć się jego realizacji, ponieważ niezbędne części pochłania Ukraina wraz z sojusznikami okazującymi jej wsparcie w postaci podobnych maszyn. Brazylijskim politykom natomiast cały czas bliżej do Rosji i Chin.

Ukraina była zainteresowana pozyskaniem aż 450 transporterów opancerzonych Guarani 6x6. Brazylijskie władze rozpatrywały złożony wniosek o zakup przez kilka miesięcy, a finalnie wydały odmowną decyzję. Lokali dziennikarze podawali, że było to związane z próbą nienarażania się Rosji, z którą prowadzone są liczne programy handlowe. Teraz jedno z większych mocarstw (wedle rankingu Flobal Firepower Brazylia jest 12. armią świata) ma problem z czołgami, które w zbliżonych konfiguracjach walczą na ukraińskim froncie.

Skomplikowany program modernizacji brazylijskiego czołgu Leopard 1A5BR

Ukraiński serwis Defense Express przypomina, że temat modernizacji czołgu Leopard 1A5BR pojawił się już w 2020 r. Program był wtedy bardzo ambitny i zakładał zmiany w wielu punktach specyfikacji. Brazylijczycy chcieli poprawić w swoich maszynach m.in. pancerz, zastosować ulepszoną wieżę i nowe działo kal. 120 mm, a także przyjrzeć się takim elementom jak system gaśniczy, kamery termowizyjne, nawigacja, klimatyzacja i systemy łączności.

Po dokładniejszych analizach okazało się jednak, że budżet nie pozwoli na realizację wszystkich pomysłów. Najbardziej kosztowna byłaby wymiana wieży oraz zastosowanie nowego działa. Nawet ograniczając liczbę czołgów mających zostać poddanych modernizacji z ponad 100 do 56 brazylijskie władze musiały odrzucić kilka ze swoich wstępnych pomysłów.

Aktualnie prace i tak nie mogą ruszyć, ponieważ znaczna liczba części zamiennych do czołgów Leopard jest przeznaczana przede wszystkim na renowację czołgów ukraińskiej armii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile czołgów Leopard 1A5BR ma Brazylia?

Leopardy 1A5BR to wciąż znaczące jednostki w brazylijskiej flocie czołgów. Południowoamerykański kraj ma ich w sumie ponad 200. To jednostki, które zostały zakupione w 2006 r. od krajów europejskich przesiadających się na nowsze maszyny i dostosowane do brazylijskich standardów.

Bazowy Leopardy 1A5 to czołg niemieckiej produkcji. Zrządzał z taśm produkcyjnych do 1979 r. Wykorzystuje działko L7A3 kal. 105 mm. Poza nim oferuje dwa karabiny maszynowe MG3 kal. 7,62 mm. Najważniejszą zmianą wprowadzoną w nim względem wcześniejszych wersji jest układ kierowania ogniem EMES 18 z celownikiem termowizyjnym przygotowany na bazie systemu EMES 15 z pierwszych wariantów czołgu Leopard 2. Wśród zachodniej pomocy dla Ukrainy związanej z czołgami to właśnie Leopardy 1A5 są jednymi z najczęściej przekazywanych.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie