Nowe odkrycie dotyczące "drugiej ziemi". "Panuje tam całkiem niezła pogoda"

Nowe odkrycie dotyczące "drugiej ziemi". "Panuje tam całkiem niezła pogoda"
Źródło zdjęć: © European Southern Observatory
Arkadiusz Stando

18.07.2018 15:19, aktual.: 18.07.2018 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według pierwotnych teorii, na planecie Ross 128 b panują warunki nienajlepsze dla życia ludzkiego. Ale ostatnie badania mogą wszystko odmienić. Wydaje się, że pogoda panująca na tej egzoplanecie jest całkiem niezła.

Znajdująca się około 11 lat świetlnych od Ziemi planeta Ross 128 b, ma około 1,4 masy naszej planety. Naukowcy sugerują, że jej geologiczna struktura może przypominać ziemską. Jest również najbliżej położoną planetą podobną do Ziemi. Jednak nie ma pewności, czy atmosfera na Ross 128 b jest przyjazna dla ludzi.

Na początku tego roku astronomowie informowali świat o swoich nowych odkryciach dotyczących Proxima B, innej, blisko znajdującej się planety podobnej do Ziemi. Niestety nie były to najlepsze informacje, i tak zwykle jest w przypadku odległych planet. Po głębszym przeanalizowaniu atmosfery planety, okazało się, że jest ona bombardowana ogromnymi ilościami promieniowania, wysyłanego przez jej gwiazdę Proxima Centauri. Żadne znane nam życie nie miałoby szans przetrwać w takim miejscu.

Tymczasem wieści z planety Ross 128 b są bardziej pogodne - dosłownie. Według ostatnich badań, na planecie znajdującej się najbliżej Ziemi mogą panować całkiem dogodne warunki do życia. A przynajmniej pogoda wydaje się być dobra.

"Chociaż Ross 128b nie jest dokładnym bliźniakiem Ziemi, oraz wciąż nie wiemy wiele o jego aktywności geologicznej, byliśmy w stanie upewnić się, że na planecie panują umiarkowane warunki, panuje tam całkiem niezła pogoda, a także może znajdować się woda w stanie ciekłym", powiedział Diogo Souto z Brasil Observatorio Nacional w opracowanym badaniu.

Badania prowadzone przez Souto i jego zespół wskazują, że pogoda panująca na planecie może być całkiem dobra. Również potwierdzono, że Rossa 128, czyli gwiazda, wokół której orbituje Rossa 128 b, nie emituje silnych rozbłysków jak Proxmia Centauri. Tym samym nie stanowi zagrożenia dla życia na planecie.

Jakby to wszystko podsumować, aktualnie Ross 128 b jest najlepszym miejscem w kosmosie, w którym mogłoby istnieć życie. Naukowcy planują jeszcze dokładniej zbadać planetę, być może, okaże się doskonałym miejscem dla ludzkiej kolonii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (234)