Nowa polska broń. System z Tarnowa zwrócił uwagę Rosjan
Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. opublikowały niedawno nagranie, na którym zaprezentowano system zwalczania bezzałogowych statków latających. Polska broń antydronowa zwróciła uwagę rosyjskiego rządowego dziennika "Rossijskaja Gazieta".
15.02.2022 | aktual.: 16.02.2022 02:16
Testy broni zostały przeprowadzone pod koniec ub.r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Jak pisaliśmy na łamach WP Tech, za system ogniowy służy czterolufowy napędowy karabin maszynowy WLKM kal. 12,7 mm o szybkostrzelności 3600 strz./min. Przemysław Juraszek wskazywał, że broń ta pozwala dosłownie na zasypanie celu ołowiem.
Rosjanie o polskiej broni antydronowej
System z Tarnowa skupił uwagę rosyjskich mediów państwowych. "Podobno ta zdalnie sterowana instalacja jest uzbrojona w 12,7-mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM, posiada też celowniczą kamerę dzienną i nocną termowizyjną oraz stację radarową, która może wykrywać miniaturowe drony z odległości do 3500 metrów.(…) Podobnie jak inne rodzaje broni wykonane według schematu Gatlinga, blok lufy jest obracany za pomocą napędu elektrycznego" – opisuje broń polskich konstruktorów dziennik "Rossijskaja Gazieta".
Zasięg skuteczny przetestowanego systemu do zwalczania dronów wynosi 2 km, a kamera termowizyjna jest wsparta dalmierzem laserowym. Karabin WLKM waży bez amunicji 50 kg. Można go zamontować na pojazdach opancerzonych, łodziach patrolowych i śmigłowcach.
Rosyjski dziennik zwraca uwagę, że system może być obsługiwany w trzech trybach. "W pierwszym (manualnym - red.) konstrukcja jest całkowicie kontrolowana przez operatora. W trybie półautomatycznym celowi towarzyszy zautomatyzowany system pod kontrolą żołnierza. W trybie automatycznym wszystko odbywa się automatycznie, wystarczy tylko podjąć decyzję o oddaniu strzału (w momencie wskazanym przez system - red.)" – czytamy na łamach serwisu internetowego gazety.
Masa całego systemu wynosi 1100 kg (z czego 700 kg to masa modułu uzbrojenia wraz z karabinem i zapasem amunicji 450 sztuk, 300 kg – masa lawety, a 100 kg – waga radaru). "Oczekuje się, że ten system, który jest również zdolny do zwalczania siły żywej i naziemnego sprzętu bojowego, ochroni nie tylko jednostki wojskowe, ale także ważne obiekty infrastrukturalne: lotniska, przepompownie gazu i ropy, terminale i rurociągi" – czytamy w "Rossijskaja Gazieta".