Nowa "alfa" Sony

Nowa "alfa" Sony

Nowa "alfa" Sony
Źródło zdjęć: © Sony
07.09.2007 11:05, aktualizacja: 07.09.2007 11:56

Nowa lustrzanka Sony alfa700 odznacza się solidnością
wykonania, a pomimo zastosowania szeregu zaawansowanych rozwiązań,
wyróżnia się na tle innych urządzeń tej klasy zaskakującą łatwością
użycia

Nowa lustrzanka Sony alfa700 odznacza się solidnością wykonania, a pomimo zastosowania szeregu zaawansowanych rozwiązań, wyróżnia się na tle innych urządzeń tej klasy zaskakującą łatwością użycia. Nowy, intuicyjny system obsługi aparatu umożliwia szybkie zmienianie ustawień, co jest szczególnie ważne przy fotografowaniu pod presją czasu.

Duże możliwości lustrzanki alfa700 są w pierwszym rzędzie zasługą zupełnie nowego przetwornika obrazu Exmorä CMOS o efektywnej rozdzielczości 12,24 megapiksela. Zastosowana w nim oryginalna technologia „kolumnowego” przetwarzania analogowo-cyfrowego gwarantuje dużą szybkość działania i wysoką jakość obrazu.

Maksymalna czułość lustrzanki alfa700 to ISO 3200, co pozwala na swobodne wykonywanie zdjęć sportowych i dynamicznych wydarzeń. W świetle zastanym można także uchwycić klimat wnętrz i wykonać portrety bez zakłócania spokoju fotografowanej osoby.

Wbudowany w korpus aparatu mechanizm stabilizacji obrazu Super SteadyShot współpracuje z pełną gamą obiektywów z mocowaniem alfa. W najnowszym modelu działanie 11-polowego systemu AF w wielu typowych sytuacjach radykalnie poprawiają dwa nowe czujniki krzyżowe. Dodatkowy czujnik zwiększa dokładność autofokusa przy używaniu obiektywów o jasności co najmniej F2,8. Skrócił się również czas wyznaczania odległości od obiektu i nastawiania ostrości. Przy niedostatecznym oświetleniu lub słabym kontraście automatycznie włącza się czerwone światło wspomagające autofokus, które pomaga w nastawieniu ostrości.

Nowy, intuicyjny system obsługi „Quick Navi” zapewnia szybkość i wygodę użycia aparatu przy fotografowaniu pod presją czasu, gdy nie ma warunków na zmianę ustawień w menu. Do wybierania ustawień wykorzystuje się wygodny joystick oraz ikony pojawiające się na 3 calowym wyświetlaczu o fotograficznej jakości. Niektóre parametry można regulować bezpośrednio, bez ich wyszukiwania w menu niższego poziomu.

Mocne, trwałe ścianki korpusu są wykonane ze stopu magnezowego, a podstawa montażowa ze wzmocnionego stopu aluminium. Odporne na warunki atmosferyczne uszczelki silikonowe chronią przyciski i gniazda kart pamięci przed kurzem i wilgocią. Nową konstrukcję migawki oraz silnika napędu AF cechują cichsza praca i mniejszy poziom wibracji.

Obraz
© Sony a700

Aby można było „zamrozić” dynamiczną akcję, minimalny czas otwarcia migawki wynosi 1/8000 s, a czas synchronizacji z błyskiem 1/250 s (1/200 s przy korzystaniu ze stabilizacji Super SteadyShot). Nowy, bezrdzeniowy silnik o dużej mocy i mechanizm z podwójną blokadą lustra umożliwiają wykonywanie serii zdjęć w tempie do 5 klatek na sekundę. Przy fotografowaniu w trybach JPEG Fine i Standard jedynym ograniczeniem jest pojemność nośnika danych; w trybie RAW można natomiast wykonać serię 19 zdjęć w tempie 5 klatek na sekundę.

Nowy tryb RAW z kompresją (cRAW) pozwala efektywniej wykorzystywać pamięć bez konieczności rezygnacji z zalet danych RAW. Chcąc zapisywać pliki JPEG o wysokiej jakości, można użyć trybu „Extra Fine”. Nowy tryb 16:9 doskonale nadaje się do fotografowania panoram i innych ujęć przeznaczonych do wyświetlenia na telewizorze panoramicznym albo HD ready.

Nowy model lustrzanki Sony wyposażony jest w osobne gniazda na karty pamięci Memory Stick Duo i CompactFlash. W gnieździe Memory Stick Duo można używać kart Memory Stick Duo i Memory Stick PRO Duo, jak również nowych kart Memory Stick PRO-HG Duo o dużej szybkości transmisji. Gniazdo CompactFlash jest zgodne z nowym standardem UDMA (Ultra Direct Memory Access) 300x, dzięki czemu jedyne ograniczenie przy rejestracji obrazów w trybach JPEG i standard stanowi pojemność karty pamięci.

Lustrzanka alfa700 jest wyposażona w wyjście HDMI przeznaczone do podłączenia telewizora lub monitora HD ready. W przypadku wyświetlania na telewizorze BRAVIA Full HD najnowszej generacji, zgodnym z nowym trybem obrazu Sony PhotoTV HD, obraz zostanie poddany optymalizacji zapewniającej większą subtelność i naturalność kolorów i faktur powierzchni.

3-calowy ekran LCD Xtra Fine o fotograficznej jakości i zaawansowany wizjer
Nowy, 3-calowy ekran LCD Xtra Fine o fotograficznej jakości nadaje dodatkowy wymiar oglądaniu i krytycznej ocenie zdjęć wykonanych lustrzanką alfa700.

Obraz
© Sony a700

Dzięki specjalnej budowie matrycy, hybrydowy wyświetlacz LCD Xtra Fine umożliwia dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów; zapewnia też wyjątkowo naturalne odwzorowanie faktur powierzchni i gradacji barw. Specjalna powłoka przeciwodblaskowa gwarantuje duży kontrast i doskonałą widoczność obrazu, nawet w plenerze.

Oparty na szklanym pryzmacie pentagonalnym optyczny wizjer z wewnętrzną powłoką przeciwodblaskową zapewnia dużą jasność i wielkość obrazu oraz precyzję ręcznego nastawiania ostrości. Oferowane oddzielnie matówki – przeznaczone do instalacji w stacjach serwisowych – przydają się przy kompozycji architektonicznej i w innych specjalistycznych zastosowaniach.

Lustrzanka cyfrowa alfa700 będzie dostępna w zestawach z różnymi obiektywami od połowy października 2007 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)