Niszczycielski dron w akcji. Nagranie wgniata w fotel
Drony coraz częściej udowadniają swoją skuteczność w działaniach militarnych, ale rzadko mamy okazję zobaczyć ich działanie w akcji. Nagranie udostępnione przez Anduril Industries pokazuje, jak skuteczny jest ich dron kamikaze w akcji.
09.04.2023 13:11
ALTIUS-600, bo to o nich właśnie mowa, są częścią uzbrojenia dostarczonego przez Amerykanów w ramach pomocy Ukrainie. Są to 10-kilogramowe drony, których głównym celem jest obserwacja pola walki oraz zwiadu. Jednak nie tak dawno doczekały się również wersji bojowej ALTIUS-600M zdolnej przenosić kilka różnych głowic bojowych. To właśnie ten model możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.
Drony ALTIUS-600M
Trzeba przyznać, że nagranie prezentujące możliwości drona robi ogromne wrażenia. Zwłaszcza, że już wersja podstawowa oferuje bardzo duże możliwości zwiadowcze. Wspomnieliśmy już, że są to lekkie drony, ale warto też dodać, że mogą one latać w zasięgu ponad 100 km przez ok. 4 godziny. Z podanych przez producenta informacji wynika również, że ALTIUS-600M może zostać uzbrojony w ładunek wybuchowy różnego rodzaju i masy w zależności od celu misji.
Uzbrojenie drona w głowicę zmieni go, zgodnie z zapowiedzią producenta, w zwrotny i szybki pocisk krótkiego zasięgu. Pierwsze wzmianki na ten temat widzieliśmy jeszcze w zeszłym roku, ale dopiero teraz Anduril Industries mogło pokazać możliwości ALTIUS-600M w akcji. Niewątpliwą zaletą drona jest to, że można go wystrzelić ze specjalnej wyrzutni z platform naziemnych, pływających i latających, tj. z samochodów, okrętów i samolotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto również wspomnieć, że drony mogą współpracować z innymi podobnymi urządzeniami, w tym z załogowymi środkami bojowymi, tworząc coś na kształt inteligentnego i autonomicznego roju. Nie wiadomo, czy to właśnie uzbrojone ALTIUS-600M trafiły do ukraińskich żołnierzy, jednak jest to bardzo prawdopodobne. Ukraińcy w czasie wojny nieraz pokazali, że potrafią bardzo skutecznie wykorzystywać tego typu jednostki do obrony swojego kraju.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech