Niezwykłe zdjęcia gazowego giganta. Jowisz wygląda jak dzieło sztuki
Przez ostatnie dwa lata sonda Juno wykonywała zdjęcia Jowisza. Przez ten czas statek kosmiczny wykonał wiele niesamowitych zdjęć. Wybraliśmy kilka najlepszych z nich.
Jowisz podobnie do Ziemi posiada pole magnetyczne chroniące go przed promieniowaniem kosmicznym. Jednak pole gazowego giganta jest znacznie silniejsze niż ziemskie. Sonda musiała dolecieć w odpowiednie miejsce na biegunie, inaczej zostałaby usmażona.
Misja Juno
2 / 6Misja powoli dobiega końca. Potencjalny termin jej zakończenia ustalono na lipiec 2018 roku. NASA może jednak zdecydować o przedłużeni misji. Jeśli tego nie zrobi, statek zostanie rozbity w atmosferze Jowisza. W zeszłym roku ten sam los dotknął sondę Cassini.
Najpiękniejsza planeta Układu Słonecznego
3 / 6Mimo, że misja dobiega końca, pozwoliła nam odkryć wiele sekretów największej planety Układu Słonecznego. Dzięki niej zobaczyliśmy cyklony wirujące wokół biegunów planety, odkryliśmy siłę jej pola magnetycznego, które jest silniejsze, niż oczekiwany i wiele innych.
Biegun północny
4 / 6Na biegunie północnym jest bardzo burzowo. Te zjawiska zachowują się analogicznie do tworzących się na biegunie północnym. Naukowców zastanawia, jak to się dzieje, że burze są ułożone geometrycznie w tak precyzyjny sposób.
Biegun południowy
5 / 6Tak wygląda południowy biegun Jowisza z wysokości ponad 50 km. Jest pełen burz o wielkości naszej planety, które wirują wokół niego. Są dla człowieka nadal bardzo tajemnicze. Naukowcy nie rozumieją, jak dochodzi do ich powstania.
Wielka Czerwona Plama
6 / 610 lipca 2017 roku sonda Juno uchwyciła obraz Jowisza z najbliższej dotąd odległości. Lecąc zaledwie 9000 km nad planetą, zrobiła zdjęcie Wielkiej Czerwonej Plamy. To burza, która szaleje na Jowiszu od 350 lat a rozmiarem jest większa od naszej planety. Naukowcy dowiedli, że Czerwona Plama kurczy się i może niedługo zniknąć.