Niezwykłe widowisko nad morzem. Tęcza straciła kolory
Mieszkańcy Niechorza w Zachodniopomorskiem i przebywający tam kilka tygodni temu urlopowicze mogli podziwiać rzadkie zjawisko na niebie. Mowa o białej tęczy – czyli w teorii zwykłej tęczy, tyle że pozbawionej kolorów. Jak powstaje to zjawisko?
Morzu Bałtyckiemu w ostatnim czasie wielokrotnie towarzyszyły widowiskowe zjawiska. Jeszcze w maju br. nad polskim morzem pojawiły się "latające statki", które w zasadzie były mirażem górnym, a więc zjawiskiem, które występuje w konkretnych okolicznościach i jest rzadko spotykane.
Wcześniej natomiast plażowicze nad Bałtykiem mogli obserwować wodę, która zmieniła kolor na żółty na skutek obecności w powietrzu pyłków sosny. Innym razem natomiast plaża na wybrzeżu Morza Bałtyckiego zmieniła kolor na fioletowy.
Biała tęcza nad Bałtykiem
To jednak nie wszystko. Bałtyk zaskakuje teraz kolejnym widowiskiem. Tym razem – jak informuje profil Lubuscy Łowcy Burz na Facebooku – w zachodniopomorskim Niechorzu w ostatnich tygodniach pojawiła się biała tęcza. W mediach społecznościowych szybko pojawiły się zdjęcia tego nietypowego zjawiska, a ich autorem jest m.in. Artur Auchimowicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym w zasadzie jest biała tęcza określana również jako tęcza we mgle? Generalnie rzecz ujmując, jest to zwykła tęcza – powstaje w analogiczny sposób do swojego pełnego kolorów odpowiednika. Różnica pomiędzy tymi zjawiskami jest natomiast taka, że tęcza we mgle powstaje na kroplach mgły. Stąd też jej wyblakła barwa.
Tęczę we mgle najczęściej można obserwować z rana lub wieczorem. Ponadto zwykle występuje ona w górach oraz nad morzem. Najłatwiej można ją dostrzec z wysokości, a więc będąc na wzniesieniu lub w samolocie.
Co zrobić, aby ją dostrzec?
Jej nazwa niejako determinuje warunki, które muszą być spełnione, aby tęcza we mgle powstała. Biała tęcza wymaga bowiem obecności mgły i nisko ustawionego słońca. Oznacza to, że promienie słoneczne muszą padać pod jak najmniejszym kątem (Słońce musi być nisko nad horyzontem).
Portal Ekologia.pl wyjaśnia, że obecność białej tęczy "wynika ze specyficznej lokalizacji i kąta obserwacji". Jak czytamy, aby dostrzec to widowisko na niebie, należy stanąć tyłem do słońca i spojrzeć na swój cień. "Po uniesieniu wzroku pionowo nad cieniem, przy odrobinie szczęścia można dostrzec białą tęczę" – wyjaśnia Ekologia.pl. Biała barwa tej tęczy wynika z kolei ze zjawiska dyfrakcji, które sprawia, że nie występuje separacja kolorów światła, jak ma to miejsce w "zwykłej" tęczy.
Warto zaznaczyć jednak, że choć tęcza we mgle jest nazywana białą, nie jest idealnie biała. Na zewnętrznym jej łuku można dostrzec bardzo wyblakły kolor czerwony lub niebieski (wewnątrz łuku). Barwy nie są jednak bardzo intensywne i większości przypadków zjawisko sprawia wrażenie całkowicie białego.
Największe prawdopodobieństwo dostrzeżenia tęczy we mgle istnieje wtedy, kiedy mgła (najlepiej w górach lub nad morzem) staje się rzadsza, a znajdujące się za obserwatorem słońce świeci bardzo jasno. Im rzadsza mgła, tym większa szansa dostrzeżenia tego widowiskowego zjawiska. W gęstej mgle nie uda się zaobserwować białej tęczy.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski