Niezwykłe pająki. Według naukowców nie powinny istnieć

Niezwykłe pająki. Według naukowców nie powinny istnieć

Niezwykłe pająki. Według naukowców nie powinny istnieć
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
29.11.2017 10:14, aktualizacja: 29.11.2017 12:48

Trzy nowo odkryte pająki zadziwiły naukowców. Według naszej wiedzy, zwierzęta nie powinny istnieć. Tymczasem ich niezwykłość pomaga im w przeżyciu.

“Trzy pająki z rodziny krzyżakowatych – Allocyclosa bifurca, Cyclosa turbinata i Gasteracantha cancriformis - mają najkrótszy naturalny rytm dobowy odkryty u zwierzęcia” - pisze o odkryciu naukowców portal rp.pl.

Doby biologiczne tych trzech pająków wynoszą średnio ok. 17,4, 18,5 i 19 godzin. W praktyce oznacza to, że zwierzęta codziennie odczuwają coś w rodzaju jetlaga. Ich organizmy muszą każdego dnia skorygować cykl czuwania i snu o ponad 5 godzin.

Zdaniem naukowców, tak krótki naturalny rytm dobowy powinien wprowadzić do ich życia chaos. Zwierzęta, które nie są zsynchronizowane z 24-godzinnym cyklem słonecznym, mają dużo mniejsze szanse na wydanie zdrowego potomstwa. I właśnie dlatego te pająki nie powinny istnieć.

W przypadku nowo odkrytych pająków najkrótszy naturalny rytm dobowy jest szansą na przeżycie. Po prostu działają wtedy, gdy reszta drapieżników śpi - stają się aktywne o zmroku. Dzięki temu unikają też wcześnie żerujących ptaków. Ich kolejną niezwykłą cechą jest tajemniczy odpoczynek. Od pięciu do siedmiu godzin pająki zwisają nieruchomo. Nie wiadomo jednak, czy wówczas śpią, czy po prostu czuwają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (219)