Niezwykłe odkrycie w jądrze Ziemi. Tajemnicza "warstwa" zmieni nasze postrzeganie planety

Dzięki fali sejsmicznej wywołanej przez trzęsienia ziemi, naukowcy są w stanie badać wnętrze naszej planety. Badania te dotyczą głównie warstw Ziemi, ich składu, oraz zmian i ruchów zachodzących w jej wnętrzu.

Naukowcy są w stanie badać wnętrze naszej planety
Naukowcy są w stanie badać wnętrze naszej planety
Źródło zdjęć: © Getty Images | man_at_mouse

03.09.2024 07:03

Ostatnie prace naukowe pokazują, że na krawędzi jądra Ziemi zidentyfikowano dowody na istnienie "warstwy", jednak najnowsze badania sugerują, że nie jest to sfera otaczająca całe jądro, lecz obecna tylko na niektórych szerokościach geograficznych. Formuje ona coś w rodzaju paska czy też pasu, owijającego zewnętrzne jądro naszej planety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykłe odkrycie w jądrze Ziemi

Na łamach czasopisma "Science Advances" opublikowano badanie, w którym naukowcy Xiaolong Ma i Hrvoje Tkalčić skoncentrowali się na analizie "kody" - ogona fal sejsmicznych, szukając podobieństw w sygnałach pochodzących z różnych stacji sejsmicznych.

Ich analizy wykazały, że sygnały ze stacji znajdujących się na równiku różnią się od tych na wyższych szerokościach geograficznych, co sugeruje, że warstwa ta ma kształt pasu. Naukowcy spekulują, że może to być związane z intensywniejszym transferem ciepła w tym regionie, co mogłoby mieć znaczenie dla zachowania się pola magnetycznego Ziemi, mającego kluczowe znaczenie dla życia na naszej planecie.

Jak odkrycie wpłynie na badanie wnętrza Ziemi?

Odkrycie to może zmienić nasze rozumienie działania jądra Ziemi i zachodzących w nim procesów, takich jak geodynamo, odpowiedzialne za wytwarzanie pola magnetycznego. Jest to kolejny krok w kierunku rozwiązania zagadek głębokiego wnętrza naszego świata, znajdującego się na głębokości 2900 kilometrów pod naszymi stopami, ale tylko jeśli znajdujemy się w pobliżu równika. To niezwykłe odkrycie podkreśla, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć o skomplikowanej strukturze naszej planety.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)