Niewidzialni aniołowie stróże. Brytyjczycy wysłali RC‑135 Rivet Joint w pobliże Izraela
Brytyjski RC-135 Rivet Joint, samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego, przeprowadził patrol w pobliżu Izraela, Strefy Gazy i Libanu, donosi UK Defence Journal. Maszyny zostały tutaj skierowane przez władze Wielkiej Brytanii. Ich obecność jest wyrazem wsparcia dla Izraela. Mają też wzmocnić stabilność w regionie.
16.10.2023 | aktual.: 16.10.2023 17:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poinformował 12 października o rozmieszczeniu samolotów oraz okrętów we wschodniej części Morza Śródziemnego w celu wsparcia Izraela i wzmocnienia stabilności w regionie. Wśród sił skierowanych do regionu są samoloty obserwacyjne Królewskich Sił Powietrznych, które zgodnie z zapowiedziami Londynu mają "pomóc partnerom w monitorowaniu pojawiających się zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego".
RC-135 Rivet Joint patroluje niebo w pobliżu Izraela
Jak donosi UK Defence Journal patrole brytyjskich samolotów obserwacyjnych już się odbywają. Jeden z nich przeprowadzono w niedzielę, 15 października. Trasę, jaką pokonał RC-135 Rivet Joint, można było śledzić za pośrednictwem serwisów pokazujących lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym.
Wielka Brytania na swoim wyposażeniu posiada maszyny RC-135W Rivet Joint. Są to samoloty zaprojektowane przez amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny Boeing do zwiadu elektronicznego i fotograficznego dla Sił Powietrznych USA (USAF). Jest to zaawansowana wersja RC-135, znana również pod nazwą "Airseeker", wyposażona w zestaw czujników do śledzenia i identyfikacji sygnałów geolokalizacji w widmie elektromagnetycznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samolot może lokalizować i rozpoznawać emisje promieniowania elektromagnetycznego, emisje radiolokacyjne, elektroniczne czy komunikacyjne. W przypadku RC-135W Rivet Joint przechwycone dane są przekazywane operatorom za pośrednictwem bezpiecznego łącza danych komunikacji satelitarnej. Maszyna ma długość 41,1 m, wysokość 12,8 m, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi 39,9 m. Jej maksymalna masa startowa wynosi ponad 133 tys. kg. RC-135W Rivet Joint może latać z maksymalną prędkością wynoszącą nawet 870 km/h, a jego zasięg to około 6500 km.
Maszynę obsługuje dwóch pilotów oraz jeden nawigator. Na pokładzie RC-135W znajduje się również załoga oddelegowana do wykonania określonych zadań w ramach realizowanej misji strategicznej lub taktycznej i prowadzonego rozpoznania. Samolotom tego typu przypisuje się często też inną rolę. Ich pojawienie się w pobliżu tzw. punktów zapalnych, szczególnie z włączonymi transponderami, dzięki którym ich obecność jest jawna dla milionów użytkowników serwisów śledzących ruch lotniczy, ma być demonstracją obecności i siły.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski