Nieuchwytna kałamarnica głębinowa po raz pierwszy uchwycona przez kamery
Historyczny materiał wideo powstał w pobliżu Australii, gdzie udało się zarejestrować kałamarnicę wielkokwiatową. Stworzenie jest uznawane za jedno z najbardziej nieuchwytnych na świecie. Do tej pory potwierdzono tylko kilka obserwacji przedstawicieli tego gatunku.
U wybrzeży Australii eksperci zauważyli kałamarnice wielkokwiatowe (Magnapinna). Udało im się spotkać, aż pięć różnych osobników, co jest niezwykłym dokonaniem ze względu na nieuchwytność tych stworzeń. Dzięki obserwacjom naukowcy zauważyli nowe zachowania kałamarnic.
Nieuchwytne stworzenie z głębin
Kałamarnice wielkokwiatowe żyją w strefie batypelagicznej, na głębokości od 1000 do 4000 metrów, co znacznie utrudnia ich badanie. Na tej głębokości występuje ogromne ciśnienie wody. Nie dociera tutaj również światło słoneczne. Dlatego tak pomocne są zaawansowane technologicznie zdalnie sterowane pojazdy podwodne, które pozwalają eksplorować dno oceanu.
Właśnie takiego sprzętu używali naukowcy do badania głębokich wód u południowych wybrzeży Australii. W regionie znanym jako Great Australian Bight eksperci rozmieścili pojazdy, wyposażone w kamery, których pracę nadzorowali z pokładu statku badawczego Marine National Facility Investigator.
Kamera uchwyciła dwie kałamarnice, które znajdowały się na głębokości 2110 i 2178 metrów w tym samym miejscu w listopadzie 2015 r. Te dwie obserwacje miały miejsce w odstępie około 12 godzin. Do kolejnych spotkań doszło w 2017 r., kiedy kamera zarejestrowała stworzenia na głębokości 3002, 3056 i 3060. Wszystkie trzy obserwacje miały miejsce w ciągu 25 godzin.
„Te obserwacje stanowią pierwsze zapiski dotyczące kałamarnicy Magnapinna w wodach Australii" - zaznaczyli naukowcy w artykule opublikowanym na łamach "PLOS One".
Kałamarnice wielkokwiatowe zostały zauważone tylko w dwóch miejscach obszaru Great Australian Bight. Chociaż obserwacje były krótkie, dostarczyły ważnej wiedzy na temat zachowań kałamarnic. Naukowcy zauważyli, jak przy użyciu ramion i macek, trzymanych prostopadle do ciała, stworzenia tworzą "łokcie" – zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej (co było nowością). Ich zdaniem może to być zachowanie aktywowane w momencie żerowania, kiedy kałamarnica czeka, aż jakieś stworzenie wpadnie w jej lepkiej macki. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby móc to potwierdzić.