Niesamowite znalezisko. Wskazuje, że Homo erectus żył znacznie wcześniej

Skamielina odnaleziona w Afryce Południowej daje kolejne wskazówki dotyczące ludzkiej ewolucji. Naukowcy uważają, że jest dowodem na to, że Homo erectus pojawił się 200 tys. lat wcześniej niż dotychczas sądzono.

Niesamowite znalezisko. Wskazuje, że Homo erectus żył znacznie wcześniej
Źródło zdjęć: © Youtube.com | geo master
Karolina Modzelewska

06.04.2020 16:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatniego stulecia rozumienie ludzkiej ewolucji zmieniało się wielokrotnie. Wszystko za sprawą nowych odkryć, które stanowiły kolejne elementy tej skomplikowanej układanki.

Homo Erectus i inni przodkowie współczesnego człowieka

Uznawany za jednego z naszych przodków – Homo erectus, został odkryty w Indonezji w 1891 roku przez geologa i anatoma Eugene Duboisa. Od tego czasu znaleziono wiele dowodów jego istnienia oraz innych przedstawicieli gatunków Homo. Przykładowo w 2015 roku w Afryce Południowej badacze natrafili na nowy gatunek Homo naledi, a w 2019 roku na Filipinach na gatunek Homo luzonensis.

Dotychczasowe odkrycia pozwoliły naukowcom ustalić, że Homo erectus pojawił się około 1,8 mln lat temu. Najstarsze ślady jego istnienia pochodzą z Dmanisi w Gruzji oraz doliny Rift w Afryce Wschodniej. Ale ostatnio w Afryce Południowej międzynarodowa grupa badaczy odkryła czaszkę Homo erectus, której wiek datuje się na blisko 2 mln lat. Swoje dokonanie opisali na łamach czasopisma "Science".

Kluczowe odkrycie

Jest to niezwykle ważne znalezisko, ponieważ potwierdza, że Homo erectus pochodził z Afryki, a nie z Azji. Dodatkowo wskazuje, że ewolucja tego gatunku najprawdopodobniej nie nastąpiła w Afryce Wschodniej, ale w innych częściach kontynentu, przypuszczalnie w Afryce Południowej.

Oczywiście naukowcy potrzebują większej ilości dowodów, zanim przedstawią jednoznaczne wnioski. Uważają jednak, że stanowisko archeologiczne Drimolen (znajdujące się na północny zachód od Johannesburga), gdzie dokonali odkrycia czaski o nazwie DNH 134, może stanowić ważny punkt w zmianie narracji, zgodnie z którą wcześni przodkowie współczesnego człowieka pochodzą z Afryki Wschodniej.

Komentarze (2)