Niesamowita inteligencja ptaków. Naukowcy są zachwyceni

Ptasi móżdżek ma powodować skojarzenia z mało inteligentnym osobnikiem. Mimo tego świat nauki często pokazuje, że różne zwierzęta, a w tym również ptaki, potrafią wykazywać się zrozumieniem wielu złożonych koncepcji.

Ptak
Ptak
Źródło zdjęć: © Unsplash | Amee Fairbank-Brown
Marcin Hołowacz

Naukowcy zbadali już wpływ ptaków na ludzi, a jednym z ciekawszych wniosków jest to, że ich śpiew ma dla nas pozytywne efekty. To nie koniec ciekawych informacji, bo jak donosi Live Science, testy wykazały, że krukowate (Corvus corone) są zadziwiająco inteligentne.

Krukowate rozumieją koncept rekurencji i są wręcz szokująco dobre w pojmowaniu sekwencji rekurencyjnych. Coś takiego jak ułożenie nawiasów w odpowiedniej kolejności może się wydawać banalnie proste, lecz rozumienie pewnych zależności przez ludzi nie jest równoznaczne z tym, że tak samo będzie w przypadku zwierząt.

Naukowcy nauczyli krukowate identyfikować określone symbole. Konkretniej mówiąc chodzi o: { }, [ ], a także < >. Zrozumienie czegoś takiego jak fakt, że w tych znakach występuje odpowiednia kolejność, która bazuje na znaku otwierającym ciąg, a następnie na znaku zamykającym ciąg, wcale nie jest czymś oczywistym w przypadku ptaków czy innych zwierząt.

Naukowcy nagradzali krukowate za każdym razem, gdy te były w stanie ułożyć symbole w dobrej kolejności. Przykładem może być: { [ ] }, czyli zachowany porządek w tym, że jedne znaki otwierają ciąg, a drugie go zamykają. Trening krukowatych trwał tydzień, a po tym czasie były w tym całkiem niezłe.

Naukowcy doszli do wniosku, że krukowate mają lepsze wyniki od małp

Najbardziej ekscytujące dla uczonych jest to, że w tego typu testach ptaki osiągnęły spektakularne wyniki. Ludzkie dzieci w wieku przedszkolnym średnio miały poprawne wyniki na poziomie 43 proc., a małpy na poziomie 26 proc. Jeżeli natomiast chodzi o krukowate, naukowcy ocenili ich zdolności poprawnego układania ciągu znaków na 40 proc.

Ptaki przewyższające umiejętnościami małpy w określonych zadaniach to ciekawe odkrycie. Uczeni zastanawiają się jak duży wpływ może to mieć w zakresie zdolności do efektywnej komunikacji głosowej oraz tworzenia bardziej skomplikowanych struktur społecznych. Kiedyś nikt nie podejrzewał zwierząt o rozumienie pewnych zależności, a jednak odkryto, że wiele z nich jest zadziwiająco inteligentnych.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (82)