Niemiecka fregata Sachsen otworzyła ogień na Bałtyku. Użyła lasera
Niemcy testują broń przeciwlotniczą nowej generacji. Fregata rakietowa typu 124 – Sachsen – została na potrzeby testów wyposażona w laser, opracowany przez koncern Rheinmetall. Na początku lipca 2022 roku okręt wziął udział w prowadzonych na Bałtyku testach nowej broni.
05.07.2022 20:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozwój laserów sprawia, że co możliwe staje się zwalczanie niewielkich, szybko poruszających się obiektów. Do niedawna były to cele, których niszczenie z konwencjonalnej broni, jak karabiny maszynowe czy szybkostrzelne działka, było dość trudne, a w przypadku użycia pocisków przeciwlotniczych – drogie.
Zalety bojowych laserów
Laser rozwiązuje te problemy: jest tani w użyciu, poza zasilaniem w energię nie wymaga dostaw amunicji, a przy zastosowaniu odpowiedniej mocy może szybko niszczyć niewielkie cele, nawet gdy poruszają się z dużą szybkością.
Taką właśnie broń, opracowaną przez koncern Rheinmetall, umieszczono na fregacie Sachsen. To fregata rakietowa typu 124 – jeden z serii trzech bliźniaczych okrętów, zbudowanych w pierwszych latach XXI wieku.
Fregata Sachsen - dane techniczne
Sachsen ma 143 metry długości, wypiera 5600 ton i rozwija prędkość 29 węzłów. Jej uzbrojenie stanowi jedna armata 76 mm, 2 przeciwrakietowe zestawy Mauser BK-27 i 2 potrójne wyrzutnie torped.
Uzbrojenie rakietowe to jedna uniwersalna wyrzutnia VLS, 2 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu SeaRAM oraz dwie poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon.
Okręt z laserem
Te właśnie wyrzutnie Harpoonów zostały z fregaty Sachsen usunięte, a w ich miejscu umieszczono moduł z bojowym laserem. Jego zadaniem jest niszczenie niewielkich celów, jak bezpilotowce czy pociski przeciwokrętowe.
Tak zmodyfikowanych okręt trafił następnie na Bałtyk – na morski poligon, zlokalizowany w zatoce Eckernförde. Prowadzi strzelania, sprawdzające celność i efektywność nowej broni.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski