Fregata Sachsen w Gdyni. Wzmocni siły NATO na Morzu Bałtyckim
Niemiecka fregata rakietowa Sachsen zawinęła do portu w Gdyni 4 marca. Niemieckie siły Deutsche Marine mocniej zaznaczają swoją obecność w tej części Morza Bałtyckiego, co jest odpowiedzią na agresję Rosji.
06.03.2022 10:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zgodnie z informacjami zebranymi przez serwis Zbiam.pl, fregata Sachsen ma pozostać w Gdyni do końca dzisiejszego dnia (6 marca). Postój w porcie miał na celu odpoczynek załogi oraz uzupełnienie zapasów. Jest to kolejna akcja Deutsche Marine mająca na celu wzmocnienie północnej flanki NATO na Morzu Bałtyckim po inwazji Rosji na Ukrainę.
Wcześniej, 28 lutego, niemieckie siły wzmocniły tę linię obronną wysyłając korwetę rakietową Erfurt Stałego Zespołu Sił Morskich NATO (SNMG1). Dowódca niemieckiej floty wiceadmirał Jan C. Kaack potwierdził, że działania związane są z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji - zarówno dla Ukrainy, jak i innych sojuszników Niemiec.
"Nasi sojusznicy i partnerzy sojuszu mogą liczyć na to, że niemiecka marynarka wojenna wniesie swój wkład we wzmacnianie gotowości operacyjnej i obronnej NATO", podkreślił Kaack.
Sachsen jest pierwszą z trzech fregat przeciwlotniczych typu 124 zbudowanych dla Deutsche Marine pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Do służby weszła w listopadzie 2004 roku, kiedy została włączona w skład Deutsche Marine i wcielona do 2. Dywizjonu Fregat (2. Fregattengeschwader) jako okręt flagowy.
Głównym zadaniem okrętów jest obrona przeciwlotnicza. W skład uzbrojenia fregat wchodzą m.in. wyrzutnia systemu VLS posiadająca m.in. pociski przeciwlotnicze SM-2 IIIA; wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych RIM-116 RAM; poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon czy zestawy obrony przeciwrakietowej Mauser MLG 27 z działkami 27 mm.