Naukowcy znaleźli sposób, by przywrócić wzrok bez operacji. Pierwsze wyniki są obiecujące

Naukowcy znaleźli sposób, by przywrócić wzrok bez operacji. Pierwsze wyniki są obiecujące

Naukowcy znaleźli sposób, by przywrócić wzrok bez operacji. Pierwsze wyniki są obiecujące
Źródło zdjęć: © ONS
08.07.2020 21:09

Międzynarodowy zespół naukowców opracował nową protezę sztucznej siatkówki na bazie nanocząstek, którą można wstrzykiwać do oka. Dzięki temu udało się przywrócić wzrok ślepym szczurom.

Chociaż efekt eksperymentu prowadzonego przez naukowców z University of Granada (UGR) trwał jedynie 8 miesięcy, to jest to ogromne osiągnięcie w dziedzinie okulistyki. Ślepe szczury przez kilka miesięcy mogły ponownie widzieć i nie była w tym celu konieczna żadna operacja. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Centrum Neuronauki i Technologii Synaptycznej w Centrum Nauki i Technologii Nano we współpracy z kilkoma kolegami z uniwersytetów w Pizie, Genui, Mediolanie i Granadzie.

Jego celem było znalezienie sposobu na pomoc pacjentom, których wzrok uległ pogorszeniu lub utracie na skutek zwyrodnienia plamki żółtej. To schorzenie jest najczęstszą przyczyną ślepoty postępującej wraz z wiekiem i od lat jest bardzo trudne w leczeniu.

Nowoczesne protezy siatkówki zostały opracowane w celu stymulowania wewnętrznej sieci siatkówki, ale mają bardzo ograniczone zastosowanie. Tym razem jednak badaczom udało się wykorzystać sprzężone nanocząstki polimerowe (P3HT-NP), które mogą pośredniczyć w wywołanej światłem stymulacji neuronów siatkówki. W konsekwencji dochodzi do odzyskania wzroku.

Na razie eksperymenty zostały przeprowadzone jedynie na szczurach, ale wyniki są bardzo obiecujące. Nanocząsteczki zostały przetestowane i wstrzyknięte podskórnie szczurom, u którego doszło do pigmentowego zapalenia siatkówki. Badacze są zdania, że tę samą metodę można wykorzystać również w przypadku leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, które następuje z wiekiem.

Po zaledwie jednym wstrzyknięciu nanocząsteczek szczury zaczęły odzyskiwać wzrok, a efekt utrzymał się do 8 miesięcy. Zdaniem naukowców, szczury widziały na tym samym poziomie, co zdrowe osobniki.

Mattia Bramini z Istituto Italiano di Tecnologia, współautorka badania wyjaśniła, że chociaż ciężko jest porównać ostrość widzenia szczurów do ludzkiej, to zdaniem jej zespołu, efekty terapii z wykorzystaniem nanocząsteczek są porównywalne do tych, jakie dają obecne na rynku implanty.

Dodała również, że cały zabieg jest o wiele bezpieczniejszy, co może "otwierać drogę do klinicznego zastosowania nanocząstek polimerowych P3HT w przypadkach ślepoty zwyrodnieniowej". Zdaniem badaczy tę metodę leczenia będzie można wykorzystać również przy leczeniu innych chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)