Naukowcy podali "ecstasy" ośmiornicom. Wynik był niesamowity
Naukowcy wpadli na dosyć dziwny pomysł. Postanowili sprawdzić, jak popularny narkotyk może wpłynąć na inteligentne gatunki zwierząt. "Ofiarą" ich badań stały się ośmiornice, które chyba nie będą ich źle wspominać.
21.09.2018 | aktual.: 26.02.2019 11:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy człowiek zażyje MDMA, narkotyk znany popularnie jako "ecstasy", jak właśnie ta nazwa wskazuje, odczuwa niesamowity przypływ euforii. Wyzbywa się hamulców i "kocha wszystkich". Chemiczna nazwa substancji to 3,4 metyleno-dwutlenek metyloamfetaminy.
Nie jestem w stanie pojąć, jak można było wpaść na pomysł podania ośmiornicom narkotyku, ale stało się co się stało. Grupa naukowców twierdzi, że była ciekawa, jaki efekt ma MDMA na inne gatunki. "Królikiem doświadczalnym" stała się więc ośmiornica. Ale jednak nie bez powodu to właśnie ją wybrano.
To zwierze charakteryzuje się niebywałym ilorazem inteligencji. Poza tym jednym elementem, nie mamy zbyt wiele z nimi wspólnego. Szczególnie ich układ nerwowy różni się od naszego. Jest totalnie zdecentralizowany. Każde z ramion posiada oddzielny układ nerwowy. Niektórzy nawet (błędnie) sądzą, że ośmiornice pochodzą z kosmosu. Między innymi dlatego stwierdzono, że MDMA może w dosyć dziwny sposób zadziałać na te zwierzęta.
W badaniu wykorzystano siedem ośmiornic. Każdej z nich podano "ecstasy", poprzez kąpiel w oddzielnych akwariach wypełnionych wodą wymieszaną z narkotykiem. Następnie ośmiornice trafiły do wspólnego basenu, podzielonego na trzy pokoje: centralny, zawierający zabawkę i zawierający samca ośmiornicy. Po zastosowaniu "ecstasy", ośmiornice znacznie więcej czasu spędziły w pokoju z samcem, niż przed zażyciem. Naukowcy zauważyli, że chętnie dotykały ramionami samca, w celu "odkrywania go".
Pomimo wielkich różnic między naszymi organizmami, ośmiornice zupełnie jak ludzie, stawały się bardziej społeczne po podaniu im "ecstasy". "Osmiornice nie posiadają kory mózgowej ani układu nagrody, a jednak ich mózgi odpowiadają na MDMA i wywołują takie same efekty jak u człowieka, mimo odmiennej organizacji mózgu" - mówił w rozmowie z serwisem Gizmodo Gul Dölen, profesor neurologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.
Naukowcy zaobserwowali także negatywne skutki stosowania MDMA u ośmiornic, bardzo podobne jak u człowieka. Przy zbyt dużej dawce substancji, zwierzęta robiły się blade, a ich oddech stał się nieregularny. Jednak przy użyciu odpowiedniej ilości "ecstasy", ośmiornice wydawały się być szczęśliwe, niektóre wręcz "tańczyły wodny balet".
Źródło: Current Biology / Gizmodo
Przed każdymi zakupami w Zooplus, sprawdź dostępne kody rabatowe i promocje na stronie ZOOplus kody rabatowe.