Naukowcy opracowali "inteligentny bandaż". Opatrunek wykrywa bakterie

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk opracowali bandaż, który jest w stanie diagnozować typ infekcji, zabijać bakterie i aplikować leki pierwszej potrzeby. Rewolucyjny wynalazek w dużym stopniu może przyczynić się do walki z groźnymi chorobami.

Naukowcy opracowali "inteligentny bandaż". Opatrunek wykrywa bakterie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Opatrunek, który jest w stanie identyfikować infekcje? To możliwe. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk stworzyli "inteligentny bandaż", który nie tylko rozpozna chorobę, ale również zabije bakterie, uwalniając przy tym dawkę antybiotyku. Nowy wynalazek już teraz określany jest mianem przełomu w medycynie.

Bandaż opracowany przez Chińczyków jest w stanie wykrywać znajdujące się w ludzkim ciele bakterie i natychmiastowo wypuszczać wstępne dawki leku w celu ograniczenia przyszłych symptomów choroby. "Inteligentny opatrunek" umie także zmieniać kolory w zależności od typu infekcji, z którą chorzy mają do czynienia.

Badacze założyli opatrunki myszom laboratoryjnym zainfekowanym wcześniej bakteriami Escherichia Coli oraz innymi bakteriami lekoopornymi. Eksperci zaobserwowali, że gdy bandaż rozpoznał E. Coli, zmienił kolor z zielonego na żółty, jednocześnie uwalniając antybiotyk. W przypadku innych bakterii, które są odporne na antybiotyki, opatrunek zmienił kolor na czerwony, również uwalniając leki, które osłabiły działanie bakterii czyniąc je o wiele bardziej podatnymi na przyszłe leczenie.

Rewolucyjny wynalazek

Jak przekonują autorzy badania, "inteligentny bandaż" w znacznym stopniu przyczyniłby się do szybszej wykrywalności zakażeń bakteryjnych. Ponadto wynalazek prowadzić może do bardziej racjonalnego używania antybiotyków (te często zażywane są profilaktycznie, co prowadzi do sytuacji, w której kolejne szczepy bakterii stają się oporne na leki). Wniosek naukowców jest więc jeden - opatrunek nie tylko przyczyni się do sprawniejszego leczenia, ale także zmniejszy problem oporności na antybiotyki.

Wyniki badań opublikowano na łamach miesięcznika ACS Central Science.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia bakterie oporne na antybiotyki przyczyniają się do aż 700 tysięcy zgonów w ciągu roku.

To nie jedyny przełomowy wynalazek medyczny w ostatnim czasie. Niedawno Naukowcy z University of Vermont i Tufts University stworzyli pierwsze na świecie żywe i samo leczące się roboty, które wykorzystują komórki macierzyste żab.

wiadomościnaukowcyantybiotyki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)