Naukowcy coraz bliżej stworzenia niewidzialnej tkaniny

Naukowcy coraz bliżej stworzenia niewidzialnej tkaniny

Naukowcy coraz bliżej stworzenia niewidzialnej tkaniny
23.01.2009 11:27, aktualizacja: 23.01.2009 11:45

Nie słynna czapka, ale płaszcz niewidka może wkrótce wisieć u nas w szafie! Amerykańscy i chińscy naukowcy zrobili kolejny krok na drodze stworzenia płaszcza zapewniającego niewidzialność: opracowali szereg formuł matematycznych, które pozwolą stworzyć wiele nie występujących w naturze metamateriałów. "Uszyty" z nich płaszcz ma czynić przedmioty niewidzialnymi.

Nowy, stworzony przez badaczy płaszcz-niewidka składa się z 1. tysięcy elementów włókna szklanego. Ich formy i kąty, pod jakimi są ustawione, pozwalają zmieniać kierunek fal elektromagnetycznych.

Obraz

Okrycie przedmiotu takim płaszczem sprawi, że światło nie będzie się od niego odbijać i nie zostanie pochłonięte, ale opłynie przedmiot, podobnie jak woda opływa kamienie czyniąc je niewidzialnymi.

Pomysł niewidzialności oparty jest na zjawisku mirażu, który można zaobserwować na rozgrzanej drodze w bardzo ciepły dzień. Na drodze widzimy coś na kształt kałuży wody, w której pozornie odbija się daleki krajobraz lub niebo. Sama droga staje się wówczas niewidzialna.

Badania sfinansowała amerykańska firma Raytheon Missile Systems, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i chińska krajowa fundacja naukowa.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)