Naukowcy coraz bliżej poznania sekretu długowieczności. Zbadali osoby powyżej 105. roku życia
07.05.2021 09:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badania przeprowadzone na grupie osób powyżej 105. roku życia wykazały, że posiadają oni pewne wspólne cechy genetyczne. Dzięki nim ich organizmy znacznie lepiej radzą sobie z odbudową DNA. Eksperci uważają, że analiza takich przypadków przybliża nas do poznania sekretu długowieczności.
Badania specyficznych genów u starszych osób ukazały się na łamach serwisu eLife. Są to pierwsze tak szczegółowe analizy, w których udało się rozszyfrować genomy. Pozwoliło to naukowcom zauważyć, dlaczego niektórzy ludzie żyją tak długo i są odporni na różnego rodzaju choroby.
Badania nad długowiecznością
Zdaniem Paolo Garagnaniego, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Medycyny Doświadczalnej, Diagnostycznej i Specjalistycznej Uniwersytetu Bolońskiego, starzenie się jest jednym z czynników wpływających na wzrost ryzyka pojawienia się wielu chorób oraz przewlekłych schorzeń. Dlatego w badaniach Garagnani i jego zespół przyjrzeli się osobom powyżej 105. roku życia, a wyniki porównali z wynikami młodszych osób z tych samych regionów Włoch.
W badaniu uczestniczyło łącznie 81 osób w wieku powyżej 105 lat oraz 36 osób, których średnia wieku wynosiła 68 lat. Naukowcy od każdej z osób pobrali próbki krwi i przeprowadzili sekwencjonowanie całego genomu. Jak informuje eLife, w ten sposób badacze chcieli odkryć różnice w genach młodszej i starszej grupy.
Uzyskane wyniki zostały zestawione z danymi genetycznymi z innego badania. Brało w nim udział 333 Włochów w wieku powyżej 100 lat i 358 osób w wieku około 60 lat. Naukowcy zauważyli, że u osób powyżej 105. roku życia zaobserwować można pięć typowych zmian genetycznych. Dotyczyły one genów nazywanych COA1 i STK17A. Ta zmienność genetyczna dotyczyła również osób powyżej 100. roku życia z wcześniejszego badania.
Przeprowadzone analizy wykazały, że najczęściej występujące zmiany genetyczne dotyczyły zwiększonej aktywności genu STK17A w wybranych tkankach. Wspomniany gen ma ogromny wpływ na możliwości regeneracyjne DNA. Bierze też udział w procesach, które mają związek z powstawaniem wielu chorób, w tym raka.
Inne zmiany wiązały się ze zmniejszoną aktywnością genu COA1. Odpowiada on za prawidłowe relacje między jądrem komórkowym a mitochondriami. Ich dysfunkcje mają istotny wpływ na procesy starzenia się. Naukowcy zauważyli też, że u badanych osób występuje mniejsze obciążenie mutacjami w sześciu z siedmiu badanych genów.
- Nasze wyniki sugerują, że mechanizmy naprawy DNA i niewielkie obciążenie mutacjami w określonych genach to dwa główne mechanizmy, które chronią ludzi, którzy osiągnęli ekstremalną długowieczność przed chorobami związanymi z wiekiem – przekazał jeden z autorów badania - Claudio Franceschi, emerytowany profesor immunologii na Uniwersytecie Bolonii, cytowany przez eLife.