NASA znalazła wodę na Marsie zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią. Naukowcy w szoku

NASA znalazła wodę na Marsie zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią. Naukowcy w szoku
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando

12.12.2019 14:12, aktual.: 16.12.2019 07:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli potrzebujecie trochę wody, warto wybrać się na Marsa. Wystarczy łopata, aby dokopać się do źródła. Naukowcy są zaskoczeni, że woda jest niemal "na wyciągnięcie ręki". NASA informuje, że w niektórych miejscach lód znajduje się zaledwie 2,5 centymetra pod powierzchni.

NASA poinformowała o odkryciu wody w formie lodu zaledwie centymetry pod powierzchnią Marsa. "Nie potrzebujesz koparki aby ją wykopać. Możesz użyć łopaty” - napisał na blogu NASA główny autor artykułu, Sylvain Piqueux z NAS Propuls Jet Laboratory.

Naukowcy opracowali mapę zapasów wody na Marsie, którą sami określili jako "mapę skarbów". Możecie ją znaleźć pod tym adresem w pełnej rozdzielczości. Dane pozyskano przez urządzenia Mars Climate Sounder zainstalowane na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter oraz Thermal Emission Imaging System (THEMIS) na sondzie Mars Odyssey.

Obraz
© NASA

Naukowcy stworzyli mapę powierzchni Marsa, która pokazuje, gdzie znajdują się zapasy lodu. W niektórych miejscach kryje się zaledwie 2,5 centymetra pod powierzchnią. To świetna wiadomość dla przyszłych kolonii marsjańskich. Jak widać na mapie, pokłady wody znajdują się głównie w regionach podbiegunowych.

"Stale gromadzimy dane dotyczące ilości lodu na Marsie, szukając najlepszych miejsc do lądowania dla astronautów". Zbieranie takich informacji jest kluczowe, biorąc pod uwagę potencjalne zainteresowanie NASA budowaniem bazy na Czerwonej Planecie. Bez wody ludzie nie będą w stanie tam przetrwać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (270)