Mars: Ciekawe miejsca, które mogą odwiedzić przyszli turyści
Mars to planeta ogromnych kontrastów – potężne wulkany, głębokie kaniony i kratery. W przyszłości będzie niesamowitym miejscem do zwiedzania, które znajdzie się na liście niejednego podróżnika. Zanim jednak uda nam się dotrzeć na Czerwoną Planetę warto przyjrzeć się bliżej lokalizacjom godnym uwagi.
03.10.2019 | aktual.: 03.10.2019 11:04
Statek kosmiczny, który poleci na Marsa będzie potrzebował płaskiej równiny, na której bezpiecznie wyląduje. Być może miejsce lądowania będzie znajdowało się w pobliżu największych "atrakcji" Czerwonej Planety.
Olympus Mons
Olympus Mons to jeden z ciekawszych wulkanów w Układzie Słonecznym. Leży w regionie wulkanicznym Tharsis, którego wielkość jest mniej więcej tego samego rozmiaru co stan Arizona.
Wulkan ma wysokość 25 km, co sprawia, że jest 3 razy wyższy niż Mount Everest, czyli najwyższy szczyt Ziemi. Jego średnie nachylenie wynosi 5 proc. dzięki czemu wejście na wulkan nie będzie, aż takim wyzwaniem.
Wulkany Tharsis
Wspinając się na Olympus Mons można podziwiać inne wulkany w regionie Tharsis. Według NASA jest ich tutaj 12. Są on znacznie większe niż te na Ziem. Średnia szerokość wulkanu to około 4000 km.
Medusae Fossae
Medusae Fossae to jedno z dziwniejszych miejsc na Marsie. Niektórzy nawet spekulują, że doszło tutaj do katastrofy UFO. Mają o tym świadczyć nieregularne formacje skalne i wulkany. Badanie z 2018 roku wskazuje, że formacje mogły powstać w trakcie ogromnych erupcji wulkanicznych, które miały miejsce setki razy w ciągu ostatnich 500 mln lat.
Krater Hale
W Kraterze Hale można podziwiać tzw. powracające linie stoków, które podczas ciepłej pogody tworzą się na stromych stokach. Z badań NASA wynika, że formacje mogą powstawać z wody atmosferycznej lub suchych przepływów piasku.
„Ghost Dunes” w Noctis Labyrinthus i dorzeczu Hellas
Na Marsie można również oglądać liczne dowody występowania wody z przeszłości np. w regionie "Ghost Dunes" leżącym w Noctis Labyrinthus i dorzeczu Hellas. Naukowcy twierdzą, że w tych regionach znajdowały się wydmy o wysokości kilkudziesięciu metrów. Później wydmy zostały zalane przez lawę lub wodę, które zachowały swoje podstawy, a ich wierzchołki uległy erozji.
Źródło: Space