Trwa ładowanie...
d1omlzh

NASA znalazła dowody życia na Marsie już w latach 70-tych, twierdzi był pracownik

W opracowaniu przygotowanym przez byłego pracownika NASA, naukowiec twierdzi, że Agencja Kosmiczna już w latach 70-tych ubiegłego wieku "znalazła dowody życia" na Marsie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Marsie istnieje życie? Podobno NASA wie to już od ponad 40 lat
Na Marsie istnieje życie? Podobno NASA wie to już od ponad 40 lat (Fotolia)
d1omlzh

Gilbert Levin w tamtych czasach pracował w NASA przy misjach Viking, których celem było zbadanie Marsa. Jego zdaniem już dane przesłane przez lądownik LR w 1976 roku potwierdzały, że na Czerwonej Planecie istniało życie.

- 30 lipca 1976 r. LR przesłał pierwsze wyniki z Marsa - zaczął swoją wypowiedź Levin w artykule - Krzywe danych sygnalizowały wykrycie oddychania drobnoustrojowego na Czerwonej Planecie. Krzywe z Marsa były podobne do tych uzyskanych w testach LR gleb na Ziemi. Wyglądało na to, że odpowiedzieliśmy na to ostateczne pytanie.

d1omlzh

Prowadzone badania pomogły również ustalić, że w glebie wychodzi do wymiany dwutlenku węgla. Zdaniem naukowca, analiza danych z lądownika pozwoliła potwierdzić, że w próbkach marsjańskiej gleby zachodzą podobne procesy, jakie można zaobserwować na Ziemi. Naukowiec w swoim opracowaniu krytykuje również NASA za pozostawienie wielu pytań bez odpowiedzi przez ponad 40 lat.

- Zamiast tego Agencja rozpoczęła serię misji na Marsa, aby ustalić, czy kiedykolwiek istniało siedlisko odpowiednie do życia, a jeśli tak, to ostatecznie dostarczyć próbki na Ziemię do badań biologicznych - dodaje Levin.

Zobacz też: W głowie się nie mieści. Sensacyjne wyniki badań po 40 latach

Obecnie NASA prowadzi marsjańską misję InSight i Curiosity. W ostatnich czasie dostarczone dane dały zupełnie nowy obraz Czerwonej Planety i zdaje się, że Mars w przeszłości mógł być pełen słonych jezior. Badana jest również przyczyna wyjątkowo wysokiego stężenia metanu, który również miał być dowodem na istnienie życia na Marsie.

d1omlzh

Gilbert Levin w swoim artykule nie wyraził zadowolenia z aktualnych prac NASA i poprosił Agencję, aby niezależny zespół badaczy po raz kolejny przeanalizował dane z łazików Viking. Jego zdaniem zebrane informacje mógłby naprowadzić NASA na to prowadzić badania precyzyjniej i "zgodnie z ustalonym protokołem naukowym".

d1omlzh

Podziel się opinią

Share

d1omlzh

d1omlzh
Więcej tematów