Mars: Ciekawe miejsca, które mogą odwiedzić przyszli turyści
Mars to planeta ogromnych kontrastów – potężne wulkany, głębokie kaniony i kratery. W przyszłości będzie niesamowitym miejscem do zwiedzania, które znajdzie się na liście niejednego podróżnika. Zanim jednak uda nam się dotrzeć na Czerwoną Planetę warto przyjrzeć się bliżej lokalizacjom godnym uwagi.
Statek kosmiczny, który poleci na Marsa będzie potrzebował płaskiej równiny, na której bezpiecznie wyląduje. Być może miejsce lądowania będzie znajdowało się w pobliżu największych "atrakcji" Czerwonej Planety.
Olympus Mons
Olympus Mons to jeden z ciekawszych wulkanów w Układzie Słonecznym. Leży w regionie wulkanicznym Tharsis, którego wielkość jest mniej więcej tego samego rozmiaru co stan Arizona.
Wulkan ma wysokość 25 km, co sprawia, że jest 3 razy wyższy niż Mount Everest, czyli najwyższy szczyt Ziemi. Jego średnie nachylenie wynosi 5 proc. dzięki czemu wejście na wulkan nie będzie, aż takim wyzwaniem.
Wulkany Tharsis
Wspinając się na Olympus Mons można podziwiać inne wulkany w regionie Tharsis. Według NASA jest ich tutaj 12. Są on znacznie większe niż te na Ziem. Średnia szerokość wulkanu to około 4000 km.
Medusae Fossae
Medusae Fossae to jedno z dziwniejszych miejsc na Marsie. Niektórzy nawet spekulują, że doszło tutaj do katastrofy UFO. Mają o tym świadczyć nieregularne formacje skalne i wulkany. Badanie z 2018 roku wskazuje, że formacje mogły powstać w trakcie ogromnych erupcji wulkanicznych, które miały miejsce setki razy w ciągu ostatnich 500 mln lat.
Krater Hale
W Kraterze Hale można podziwiać tzw. powracające linie stoków, które podczas ciepłej pogody tworzą się na stromych stokach. Z badań NASA wynika, że formacje mogą powstawać z wody atmosferycznej lub suchych przepływów piasku.
„Ghost Dunes” w Noctis Labyrinthus i dorzeczu Hellas
Na Marsie można również oglądać liczne dowody występowania wody z przeszłości np. w regionie "Ghost Dunes" leżącym w Noctis Labyrinthus i dorzeczu Hellas. Naukowcy twierdzą, że w tych regionach znajdowały się wydmy o wysokości kilkudziesięciu metrów. Później wydmy zostały zalane przez lawę lub wodę, które zachowały swoje podstawy, a ich wierzchołki uległy erozji.
Źródło: Space