NASA ujawni nowe nazwiska. To oni polecą w kosmos maszynami Boeinga i SpaceX
3 sierpnia amerykańska agencja kosmiczna NASA przedstawi listę przyszłych załóg maszyn Boeinga. Ich celem będą doświadczalne loty w kosmos na pokładzie Starlinera. Pierwszy lot ma się odbyć jeszcze w tym roku.
03.08.2018 | aktual.: 26.02.2019 13:11
O godzinie 11:00 czasu lokalnego (17:00 w Polsce) NASA ogłosi pełną listę załóg doświadczalnych lotów w kosmos w maszynach Starliner. Agencja kosmiczna nawiązała współpracę z korporacjami Boeing oraz SpaceX, w celu stworzenia statku kosmicznego, kompatybilnego z rakietami Atlas V (Starliner) oraz Falcon 9 (Crew Dragon).
Transmisję możecie obejrzeć poniżej, w NASA TV. Początek programu o 17:00, wcześniej NASA przedstawia inne wydarzenia.
Korzystanie z kapsuł kosmicznych łączy się z definitywnym zaprzestaniem lotów wahadłowców. W 2011 roku NASA postanowiła zakończyć ten proceder z wielu powodów. Jednym z nich były wysokie koszty utrzymania. W grę wchodziło także ogromne ryzyko. Doszło do zbyt wielu katastrof promów kosmicznych w historii. Wysyłanie kosmonautów korzystając z rakiet jest o wiele tańsze i bezpieczniejsze. NASA o tym wie.
NASA nie chciała zaprzątać sobie głowy
Zamiast rozpoczynać własny projekt, który byłby ogromnie kosztowny i trudny, agencja zwróciła się do specjalistów. Uznano, że zwrócenie się do sektora prywatnego będzie idealnym rozwiązaniem. Firmy takie jak SpaceX na co dzień mają styczność ze statkami dokującymi w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Za najlepsze uznano skorzystanie z usług specjalistów. Kiedy NASA korzystała z własnych maszyn, czyli wahadłowców, borykała się z wiecznym problemem przetrzymywania maszyn, oraz bardzo kosztownego utrzymania ich. NASA nie chce zaprzątać sobie tym głowy. Statki kosmiczne Crew Dragon oraz Starliner będą wysyłane w kosmos rakietami.
Falcon 9 to oszczędność dla NASA
W przypadku rakiety Falcon 9, firmy SpaceX Elona Muska, będzie to wielka oszczędność. Najnowocześniejsza wersja Falcon 9 Block 5 to maszyna wielokrotnego użytku. Elon Musk twierdzi, że będzie w stanie wykorzystać ją nawet 10 razy. W efekcie SpaceX zarobi, a NASA zaoszczędzi. Czytaj więcej o rakiecie SpaceX: Elon Musk chwali się nową rakietą. I ma do tego powody.
Pierwsza misja nowych maszyn dla NASA
Jeszcze w 2018 roku NASA planuje wysłać pierwszą misję załogową, korzystając z maszyny Boeinga. Niestety ta ciągle boryka się z problemami technicznymi. W efekcie dochodzi do stałych opóźnień pionierskiego lotu. Niedawno podczas pokazu "Starlinera" dla dziennikarzy, doszło do okrutnej wpadki. Podczas próby włączenia silnika, doszło do wycieku silnika.
Misje NASA na ISS
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, NASA prowadzi szereg eksperymentów. Udało im się niedawno udowodnić, że istnieją bakterie, które są w stanie przetrwać w kosmosie. Podobne doświadczenie przeprowadzili Rosjanie, również na pokładzie ISS. Takie zabawy z genetyką mogą jednak nas sporo kosztować. Bakterie okazały się ewoluować w kosmosie, co może mieć niebezpieczne skutki, jeśli trafią z powrotem na Ziemię.
W ubiegłym tygodniu NASA poinformowała także o wielkim sukcesie badań nad kondensatem Bosego-Einsteina. Korzystając z Cold Atom Laboratory, naukowcom udało się na 10 sekund osiągnąć piąty stan materii. To wielki sukces, który otworzy drogę do badań nad mechaniką kwantową. Takie badania prowadzi się na ISS, i dlatego jej istnienie jest bardzo ważne.
Czytasz w podróży, przed snem albo w drodze do pracy? Zniżek na książki szukaj na stronie Świat Książki promocje.