Tak może wyglądać pierwsza kolonia na Marsie. Finaliści trzeciej fazy konkursu NASA

Tak może wyglądać pierwsza kolonia na Marsie. Finaliści trzeciej fazy konkursu NASA

Tak może wyglądać pierwsza kolonia na Marsie. Finaliści trzeciej fazy konkursu NASA
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
01.08.2018 10:11, aktualizacja: 01.08.2018 11:36

W ramach konkursu Centennial Challenge, NASA przeznaczyła na pulę nagród ponad 2,5 miliona dolarów. Na jego łamach, mają wybrać projekt pierwszego ludzkiego osiedla w kosmosie, które będzie można wydrukować w 3D.

Stworzenie niezawodnego, dogodnego dla przetrwania człowieka, praktycznego i bezpiecznego schronienia jest najwyższym celem dla sukcesu misji załogowych na Marsa czy Księżyc. NASA wybrała pięć grup finalistów konkursu, pochodzących z różnych środowisk akademickich oraz prywatnych firm. Otrzymali oni 100 tys. dolarów do podziału na grupy.

W trzeciej fazie konkursu, zespoły miały za zadanie zaprojektować miniaturowe wersje proponowanych przez nich kolonii. Budynki wydrukowane w 3D musiały posiadać także wszelkie systemy podtrzymywania życia. Oprócz tego, finaliści mieli przedstawić wirtualną symulację, jak miałoby wyglądać ludzkie życie w ich kolonii.

Sędziowie zwracali uwagę na korzystanie z materiałów dostępnych na Marsie czy też księżycu. W projekcie chodzi właśnie o to, aby wysłać maszyny na obcy świat, a one z pobliskich materiałów mają wydrukować schronienia dla kosmonautów.

1 / 5

5. miejsce - grupa z Northwestern University w Evanston, Illinois

Obraz
© NASA

Piątą zwycięską drużyną był "Team Northwestern". Studenci zaproponowali modułowy zestaw parabolicznych kopuł, które można połączyć za pośrednictwem budynku centralnego. Zostały zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni do prowadzenia badań.

2 / 5

4. miejsce - SEArch+/Apis Cor

Obraz
© NASA

Na czwartym miejscu plasuje się grupa SEArch+/Apis Cor. Ich wspólna propozycja skupia się przede wszystkim na ochronie pionierów przeciw radiacją. Projekt wykorzystuje regolit, czyli warstwę pyłu i skał, które pokrywają skorupę planet. Architektura budynku przypomina ziemskie budynki.

3 / 5

3. miejsce - Kahn-Yates

Obraz
© NASA

Na trzecim miejscu znalazła się drużyna Kahn-Yates z innowacyjnym pomysłem. Grupa proponuje wykorzystanie lądownika jako fundament dla budynków kolonii. Po wylądowaniu na powierzchni Marsa, drukarka 3D miałaby stworzyć budynki kolonii umieszczone na silnej podstawie. Dzięki temu, siedlisko byłoby w stanie wytrzymać intensywne burze pyłowe. Nie doszłoby do sytuacji jak w filmie "Marsjanin".

4 / 5

2. miejsce - drużyna AI. SpaceFactory

Obraz
© NASA

Zespół z Nowego Jorku zbudował siedlisko przypominające gliniane dzbany. Nazywana przez grupę kolonia "MARSHA" powstała w oparciu o zaawansowane kalkulacje. Twórcy twierdzą, że ten kształt maksymalizuje wykorzystanie powierzchni użytkowej. Owe "cylindry" są również dobrymi zbiornikami ciśnieniowymi, dzięki czemu będą wymagać mniej energii, do utrzymywania warunków podobnych, jak na naszej planecie.

5 / 5

1. miejsce - Zopherus

Obraz
© NASA

Zwycięski projekt zespołu Zopherus przewiduje wykorzystanie łazików z technologią druku 3D. Przed misją załogową wylądują na powierzchni i stworzą budynki, w których zamieszkają przyszli pionierzy.

Kapsuły miałyby zostać wydrukowane z nowej substancji. Zespół nazywa ją "betonem marsjańskim". Składa się z lodu, skał oraz gleby marsjańskiej. Z pewnością ta innowacja zadecydowała o pierwszym miejscu, pośród finalistów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)