NASA szykuje misję na Psyche 16. Najcenniejszą asteroidę zbada statek SpaceX Elona Muska

NASA szykuje misję na Psyche 16. Najcenniejszą asteroidę zbada statek SpaceX Elona Muska

NASA szykuje misję na Psyche 16. Najcenniejszą asteroidę zbada statek SpaceX Elona Muska
Źródło zdjęć: © NASA
03.03.2020 09:57

NASA zawarła umowę ze SpaceX na rozpoczęcie misji na Psyche 16 - unikalną, metalową asteroidę, która może być najcenniejszym znaleziskiem w Układzie Słonecznym, nie tylko ze względu na pełne drogocennych kruszców wnętrze. Misja ma ruszyć już w 2022 roku.

W misji Psyche 16 wykorzystana zostanie jedna z rakiet Falcon Heavy SpaceX, firmy należącej do Elona Muska. Jej uruchomienie zaplanowano z Launch Complex 39A w Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie w lipcu 2022 roku.

Statek kosmiczny będzie podróżował do unikalnej asteroidy bogatej w metale o nazwie Psyche 16, która krąży wokół Słońca między Marsem a Jowiszem. O asteroidzie często się piszę w kontekście niezwykłego bogactwa - metale znajdujące się na asteroidzie mogą być warte nawet 10 biliardów dolarów. Jednak astronomowie chcą przede wszystkim zbadać tę nietypową kosmiczną skałę z innych powodów.

Wierzą, że badanie tej nowej asteroidy dostarczy nowych wskazówek na temat tego, jak kształtują się planety lądowe, takie jak Ziemia. Uważa się, że skaliste ziemskie planety mają metaliczny rdzeń. Jednak trudno jest zaobserwować lub zmierzyć jądro planety bezpośrednio, ponieważ leży ono znacznie poniżej płaszcza i skorupy planety.

- Asteroida jest uważana za wyjątkową, ponieważ wydaje się, że jest w dużej mierze wykonana z odsłoniętego niklowo-żelaznego rdzenia wczesnej planety - oświadczyli przedstawiciele NASA. Jej zbadanie pomoże lepiej zrozumieć mechanizm powstawania planet lądowych Układu Słonecznego.

Orbiter Psyche - nazwany od asteroidy, którą będzie badał - będzie miał pięć paneli słonecznych, a także układy zasilania i napędu, które umożliwią sondującemu nawigację na orbitę. Eksperymenty naukowe, które przeprowadzi statek kosmiczny, znajdują się w fazie projektowania i produkcji. Według NASA, ostateczny montaż i testy jednostki mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Orbiter powinien dotrzeć na asteroidę już w 2026 roku. Misją Psyche kieruje Uniwersytet Stanowy w Arizonie. Inżynieria systemu i testowanie misji Psyche zostaną przeprowadzone w NASA's Jet Propulsion Laboratory.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)