ycipk-2fpjql

NASA odkrywa asteroidę wypełnioną złotem. Niebawem rusza misja badawcza na Psyche 16

Naukowcy NASA odkryli niezwykłą asteroidę wypełnioną złotem i wartościowymi minerałami. Szacuje się, że wartość przekracza 10 mld dolarów. Amerykańska Agencja Kosmiczna już planuje misję, która ma wystartować już 2022 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Psyche 16 - asteroida warta ponad 10 mld dolarów
Psyche 16 - asteroida warta ponad 10 mld dolarów (NASA)
ycipk-2fpjql

Asteroida Psyche 16 została zauważona przez NASA pomiędzy Jowiszem a Marsem. Jest na tyle blisko Ziemi, że bez trudu będzie można wysłać misję badawczą i pobrać wartościowe minerały oraz złoto. Jeżeli NASA odniesie sukces może dość do wyścigu kosmicznego, którego celem będzie pozyskanie zawartości asteroidy.

Naukowcy NASA od razy wykryli nietypowy wygląd asteroidy, kiedy zauważyli rdzeń niklowo-żelazny. Jest to jeden z elementów budulcowych planet w Układzie Słonecznym. Poza tym asteroida przepełniona jest złotem i platyną, a sprowadzenie takich ilości kruszców na Ziemię mogłoby poważnie zachwiać gospodarką.

ycipk-2fpjql

Gorączka złota i asteroida Psyche 16

Jednak nie ma potrzeby jeszcze się tym martwić. Na razie NASA planuje start misji badawczej na 2022 rok, a zanim statek kosmiczny dotrze do asteroidy minie 3,5 roku. Następnie przez 16 lat będą prowadzone badania Psyche 16 z bliskiej odległości, dopiero po tym czasie ma nastąpić lądowanie na asteroidzie.
Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Bennu

Psyche 16 – młoda planeta

ycipk-2fpjql

Naukowców interesuje również fakt, że Psyche 16 ma wiele cech młodej, kształtującej się planety. W wyniku kolizji musiało dość do jej zniszczenia, ale gdyby zdołała się ukształtować w całości, jej rozmiary mogłyby być porównywalne do Marsa.

Obserwacja rdzenia planety pozwoli lepiej zrozumieć proces kształtowania się planet, co da również lepsze zrozumienie zasad panujących w Układzie Słonecznym oraz zjawisk zachodzących na Ziemi. NASA w komunikacie podała również, że badania są ważne także pod innym kątem:

- "zapewniłoby to wyjątkowe spojrzenie na odległą przeszłość Układu Słonecznego, kiedy rodzaj szybkich spotkań protoplanetowych, które stworzyły ziemię i inne planety ziemskie, był powszechny".

Zobacz także: Najbliższe zdjęcie asteroidy. Rekord został pobity

ycipk-2fpjql
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2fpjql

ycipk-2fpjql
ycipk-2fpjql