NASA rejestruje noc spadających gwiazd. Zobacz deszcz meteorytów Lyridów 2020 [Wideo]

Deszcz meteorytów Lyridów widoczny jest na niebie pomiędzy 16 a 25 kwietnia, ale maksimum roju w 2020 roku mamy już za sobą. Jeśli nie udało wam się zobaczyć spadających gwiazd, możecie obejrzeć je na specjalnym wideo udostępnionym przez NASA.

NASA rejestruje noc spadających gwiazd. Zobacz deszcz meteorytów Lyridów 2020 [Wideo]
Źródło zdjęć: © Shutterstock

22.04.2020 14:30

Rój Lirydów jest jednym z najwcześniej zarejestrowanych deszczy meteorytów w historii. Kwietniowa noc spadających gwiazd znana jest od starożytności i można znaleźć informacje o niej w chińskich zapiskach datowanych na rok ok. 2000 p.n.e.

Mimo że jest to bardzo stary rój meteorytów, to cały czas jego aktywność potrafi zaimponować. W tym roku niezwykłe spadające gwiazdy zostały uchwycone przez kilka kamer All-sky Fireball Network NASA. Wideo z jednej z nich możecie zobaczyć poniżej:

Filmy zostały nagrane przez niektóre z 17 różnych kamer w różnych lokalizacjach w USA, z sześcioma skupieniami w Alabamie, Gruzji, Tennessee i Karolinie Północnej, pięcioma w Nowym Meksyku i Arizonie oraz trzema kamerami w Ohio- Obszar Pensylwanii i na Florydzie.

Lyridy możemy obserwować co roku, kiedy Ziemia przechodzi szlakiem gruzu pozostawionym przez Kometę Thatcher. Wypada to pomiędzy 16 a 25 kwietnia, a maksimum przypada w okolicach 21-22 kwietnia.

Chociaż średnia ilość w trakcie szczytu wynosi do 15 meteorytów na godzinę (czyli stosunkowo niewiele w porównaniu np. z Perseidami)
to mogą one wyglądać jak jasne, płonące kule na niebie. W tym roku dodatkowo obserwacjom pomógł fakt, że Księżyc był mało widoczny w nocy.

Szczyt zbiegł się w tym roku z Dniem Ziemi i Międzynarodowym Tygodniem Ciemnego Nieba. Mimo że noc spadających gwiazd mamy już za sobą, to wciąż będzie szansa zobaczyć meteoryty w najbliższe wieczory. Należy uważnie ich wypatrywać, ponieważ w tym samym czasie nad Polską przelatują satelity Starlink.

nasarój meteorytówspadające gwiazdy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)