Elon Musk i SpaceX: start misji Starlink 7. 60 satelitów trafiło na orbitę [WIDEO]

Elon Musk i SpaceX: start misji Starlink 7. 60 satelitów trafiło na orbitę [WIDEO]

22.04.2020 13:43, aktual.: 23.04.2020 21:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk, szef firmy SpaceX z pewnością nie mógł doczekać się startu misji Starlink 7. 22 kwietnia o godzinie 21:37 czasu polskiego, z pomocą rakiety Falcon 9 na orbitę wyruszyło kolejnych 60 satelitów konstelacji Starlink. Niedługo później pojawiły się nad Polską.

Elon Musk i firma SpaceX wysłali na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, która docelowo ma zapewnić dostęp do internetu na terenie całego świata. Start misji Starlink 7 zaplanowano na wtorek 22 kwietnia na godzinę 21:37 czasu polskiego. Ładunek umieszczony na rakiecie Falcon 9 wyruszył z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Separacja satelitów nastąpiła około 15 minut po starcie, który można było oglądać na żywo.

Satelity wyposażone są w panel słoneczny, szukacz gwiazd (urządzenie umożliwiające określenie orientacji w przestrzeni kosmicznej) oraz ładunki jonowe. Ważą około 260 kilogramów i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spaliły się w 100 procentach podczas wejścia w atmosferę.

Satelity zostały wyniesione na rakiecie Falcon 9, w skład której wchodzi pierwszy człon, który brał już udział w trzech wcześniejszych misjach kosmicznych. Były to: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku i Starlink 4 w styczniu 2020 roku.

Satelity nad Polską

Jeśli nie przeszkodzi ka pogoda, satelity około godziny 22:05 były widoczne dla mieszkańców południowo-zachodniej części Polski. Zachęcamy więc wszystkich miłośników astronomii, którzy sfotografowali "jasny pociąg Elona Muska" do wysyłania zdjęć na adres naszej redakcji.

Misja Starlink 7 jest 84-tym startem rakiety Falcon 9. Tym samym stała się ona najaktywniejszą amerykańską rakietą z największą liczbą startów. Udało się tego dokonać w przeciągu 10 lat. Testy statyczne misji odbyły się 17 kwietnia. Zdaniem ekspertów prognozy pogody dają 90 procent szans na dogodne warunki atmosferyczne podczas startu.

Przypomnijmy, że satelity Starlink budzą spore obawy wśród astronomów. Elon Musk nie planuje jednak wycofać się ze swojego planu. Firma SpaceX zamierza wysłać na orbitę aż 12 tysięcy satelitów. Na razie wystrzelono ich 360.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)