NASA pokazała skarb. Kapsuła z asteroidą rozbrojona

NASA pokazała skarb. Kapsuła z asteroidą rozbrojona

Kapsuła z próbką asteroidy Bennu.
Kapsuła z próbką asteroidy Bennu.
Źródło zdjęć: © NASA
20.01.2024 17:11, aktualizacja: 20.01.2024 18:36

Kapsuła z próbką asteroidy Bennu została otwarta. NASA poinformowała, że tegoroczne podejście do demontażu głowicy próbnika misji OSIRIS-REx, przebiegło bez przykrych niespodzianek. Główna komora kapsuły, przechowująca astromateriał, jest już widoczna.

Próbka z asteroidą Bennu trafiła na Ziemię w październiku, ale przez pięć miesięcy chroniła się przed ludzką ręką w laboratorium. Po umieszczeniu jej w sterylnym rękawie, okazało się, że demontaż głowicy próbnika jest niemożliwy.

Próbka asteroidy Bennu odsłonięta

Problemem były 2 z 35 złączy. Miały one chronić materiał podczas podróży na Ziemię, ale okazały się one odporne także na ludzi. Technikom NASA udało się je sforsować dopiero przy użyciu zaprojektowanych do tego celu narzędzi. Od tego momentu demontaż kapsuły postępuje błyskawicznie. W piątek, 19 stycznia, NASA poinformowała o całkowitym rozbrojeniu głowicy próbnika misji OSIRIS-REX.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Głowny zbiornik z próbką jest już widoczny, a technicy NASA nie spodziewają sie już zaskakujących wyzwań. Czeka ich jednak bardzo dużo pracy.

Dalsze postępowanie z próbką asteroidy Bennu

Zanim wydobędą astromateriał, muszą zdemontować metalowy kołnierz kanistra z próbnikiem. W kolejnym kroku zamierzają wyposażyć komorę rękawicową w tace na próbki i umieścić na nich materiał. W tym momencie możliwe będą pierwsze oględziny dostarczonych na ziemię fragmentów asteroidy Bennu.

Na tym etapie planowane jest wykonanie dokumentacji fotograficznej i ważenie. Dotychczas, z powierzchni opornej kapsuły udało się pozyskać aż 70,3 grama materiału asteroidowego. Ile pyłu i skał jest w głównej komorze próbnika, dowiemy się w nadchodzących tygodniach.

Także już wiosną tego roku NASA ma nadzieję zakończyć katalogowanie próbek asteroidy Bennu. Będą one przechowywane w Centrum Lotów Kosmicznych Johnsona w Huston, ale o prezentację lub pozyskanie próbki do badań może się starać każda instytucja naukowa na świecie.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)