NASA wyśle okręt podwodny na księżyc Saturna. Czegoś takiego jeszcze nie było
Wiemy już, że pod lodową powierzchnią Enceladusa kryją się głębokie oceany. Ale to nie tam NASA wysyła swoją łódź. Wybrali Tytana, innego satelitę Saturna. To dziwne, biorąc pod uwagę z czego składają się tamtejsze jeziora.
Większość powierzchni Ziemi pokryta jest zbiornikami ciekłej wody. Na Tytanie jest podobnie, z tą różnicą, że zamiast H2O, wypełnia je CH4 - metan. Na Ziemi występuje on pod postacią gazu, ale w warunkach panujących na Tytanie jest w ciekłej postaci.
Naukowcy głowią się teraz nad tym, jak zaprojektować łódź podwodną, aby przetrwała w tak ciężkich warunkach. Łódź oczywiście będzie bezzałogowa. Oprócz wytrzymałości w ciekły metanie, okręt musi zostać wyposażony w odpowiedni sprzęt do badań. Ciśnienie w metanowym jeziorze będzie znacznie większe niż w wodzie.
Największą przeszkodę stanowi jednak obserwacja sprzętu z Ziemi. Większość technologii używanych w kamerach czy sonarach nie przetrwałaby w takich warunkach. Jednak naukowcy znaleźli potencjalne rozwiązanie. Skorzystają z narzędzia zwanego boroskopem, który wykorzystuje długi przewód lub rurkę. Działałaby ona jak rozszerzony system przekaźników optycznych. Przy użyciu boroskopu obiektyw może być chroniony przed warunkami jeziora metanowego.
Nadal pozostaje wiele do osiągnięcia, nim NASA rozpocznie swoją misję. Wydaje się, że łatwiejsze i rozsądniejsze byłoby wysłanie łodzi na Enceladusa, ale powierzchnia skutego lodem księżyca w najcieńszych miejscach ma aż 1,5 km grubości.