Trwa ładowanie...
holderName

NASA: Naukowcy nagrali, jak topi się Grenlandia. Lód już praktycznie zniknął [WIDEO]

Naukowcy z NASA Ice Cryosphere Research stale monitorują poziom lodu na biegunie południowym oraz północnym. Tym razem pokazali nam nagranie, na którym wyraźnie widać ogromny spadek ilości lodu na Grenlandii. Na pokładzie znaleźli się też dziennikarze z Associated Press.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lodu praktycznie nie ma
Lodu praktycznie nie ma (Youtube.com, Fot: AP)
holderName

Naukowcy dokonali przelotu nad Grenlandią i wyraźnie wskazali na miejsca, które jeszcze niedawno były pokryte ogromnymi lodowcami. Dla przykładu lodowiec Kangerlussuaq praktycznie zniknął. Wyniki badań naukowców z NASA Cryosphere Research są niepokojące.

Samolot przelatuje nad niebiesko-zieloną zatoką, która w niczym już nie przypomina lodowca. Prędzej możemy spodziewać się rozrostu roślin morskich, niż powrotu do dawnego wyglądu Grenlandii. Kiedyś, w tym miejscu spotkalibyśmy wielką górę lodową, o rozmiarach 15-piętrowego budynku.

holderName

Grenlandia zawiera wystarczającą ilość lodu, aby poziomy mórz wzrosły o 6 metrów, gdyby wszystko się stopiło. W ciągu jednego sierpniowego dnia, straciła rekordowo 13,7 miliarda ton masy lodowcowej. Tak wynika z szacunków naukowców prowadzących badania na Grenlandii.

"To trochę przerażające" - powiedział Willis, spoglądając w dół na obszar wypełniony wodą i lodem. "Zdecydowanie obserwujemy znikanie pokrywy lodowej tuż pod nami".

Grenlandia się topi - co grozi ludzkości?

Gdyby poziom wody rzeczywiście podniósł się o 6 metrów, wiele nadmorskich miast przestałoby istnieć. To duży problem także dla nas. Dla przykładu, wedle symulacji, której można dokonać na serwisie http://flood.firetree.net/, pod wodą znalazłby się Szczecin, Trójmiasto, Elbląg i Żuławy Wiślane.

   flood.firetree.net
(flood.firetree.net)

A nie tylko Grenlandia się roztapia. Cały biegun północny jest zagrożony. A więc jeśli nie zatrzymamy kryzysu klimatycznego, możemy spodziewać się znacznie większych szkód, niż powyższa symulacja. Czy możemy jakoś uratować Ziemię? Szanse są niewielkie.

holderName

Naukowcy mają wiele projektów, ale żaden z nich nie jest pewny. Musielibyśmy natychmiast zmienić cały sposób życia na naszej planecie. Począwszy od rolnictwa, przez energetykę, do tego, co robi każdy z nas na co dzień. Nasze małe codzienne decyzje też robią różnicę, jednak największych szkód dokonują wielkie korporacje, o czym może przekonać was Adam Bednarek.

Zmiany klimatyczne atakują lodowce Grenlandii z dwóch stron

Podniesienie się temperatur powietrza jest tylko jednym z problemów. Lodowce Grenlandii znikają zarówno od góry, jak i od dołu. "Europejska fala upałów w lipcu działała jak suszarka do włosów na lodzie." Być może pamiętacie to słynne zdjęcie z lipca, które poruszyło wielu z nas. Jeśli nie wiecie, co mam na myśli, spójrzcie w link poniżej.

holderName

Oprócz niebezpiecznej fali upałów, problemem jest ciepła, słona woda. Częściowo dostaje się do lodowców Grenlandii przez Golfstrom. Podpowierzchniowy prąd morski północnego Atlantyku dostarcza dużo ciepłej wody, która pożera lodowce od ich dolnej, podwodnej części.

Czytaj więcej w temacie kryzysu klimatycznego:
7400 gigaton sztucznego śniegu. Naukowcy mają plan na uratowanie świata
Mamy 12 lat, aby powstrzymać zmiany klimatu. Jeśli nie zdążymy, czeka nas kataklizm
Musimy posadzić bilion drzew. To jedyny sposób na cofnięcie kryzysu klimatycznego
Oficjalne stanowisko PAN. To człowiek jest odpowiedziany za zmiany klimatyczneOficjalne stanowisko PAN. To człowiek jest odpowiedziany za zmiany klimatyczne
Lodowce Himalajów znikają w przerażającym tempie. 2 miliardy ludzi zagrożonych
Naukowcy alarmują - dzieci są kolejnym zagrożeniem dla klimatu. Powinniśmy ograniczyć ich liczbę
Temperatury rosną z roku na rok. Będzie tylko gorzej

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów