NASA: Nagranie z historycznej misji lądowania na asteroidzie
NASA opublikowała nagranie, na którym widać, w jaki sposób statek kosmiczny OSIRIS-REx wylądował na asteroidzie Bennu i pobrał próbki. Cała operacja trwała zaledwie 6 sekund, ale zgromadzony materiał może mieć kluczowe znaczenie dla dalszych badań kosmosu.
22.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Statek kosmiczny OSIRIS-REx pomyślnie zrealizował kolejną misję NASA. Całe zdarzenie było rejestrowane przez kamerę SamCam, która wykonywała zdjęcie co 1,25 sekundy. W ten sposób naukowcy z NASA stworzyli wideo składające się z 82 zdjęć. Widać na nim moment dotarcia statku do asteroidy, przyziemienia oraz uruchomienia silników odrzutowych w celu ponownego startu. Wideo można obejrzeć pod linkiem, zostało również zamieszczone na końcu artykułu.
NASA pobrała próbki z asteroidy
Do pobrania próbki naukowcy wykorzystali mechanizm TASGASM. Służy on do zbierania materiału poprzez mieszanie go, a następnie wyłapywanie. Zespół liczy na co najmniej 60 gramów regolitu asteroidy. Ma również nadzieję, że poznanie składu chemicznego zdobytego materiału umożliwi m.in. opracowanie strategii unikania kolizji asteroid z Ziemią.
Uważa się, że asteroidy, takie jak Bennu, niewiele się zmieniły od czasu ich powstania w początkowej fazie istnienia Układu Słonecznego. Tak więc skały i pył uzyskane przez OSIRIS-REx będą ważnym elementem w rozwiązaniu zagadki dotyczącej kształtowania się Słońca i planet. OSIRIS-REx ma powrócić na Ziemię w 2023 roku
Jak zauważył główny badacz OSIRIS-REx Dante Lauretta z University of Arizona: - Chodzi o zrozumienie naszych początków, odpowiedź na niektóre z najbardziej fundamentalnych pytań, które zadajemy sobie jako istoty ludzkie: Skąd się wzięliśmy? I czy jesteśmy sami we Wszechświecie?