Trwa ładowanie...
d4gapwv

NASA: Po raz pierwszy w historii Agencja pomyślnie pobrała próbkę z asteroidy

To kolejny historyczny moment dla NASA. Agencja po raz pierwszy z powodzeniem pobrała próbki z powierzchni asteroidy za pomocą sondy OSIRIS-REx.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Shutterstock)
d4gapwv

We wtorek (20 października) NASA pomyślnie zrealizowała kolejną ze swoich misji. Mały statek kosmiczny krążył wokół Bennu, asteroidy o średnicy 500 metrów, od prawie dwóch lat. Około 18:00 czasu wschodniego sonda wykonała manewr „Touch-And-Go” (TAG). Samotna skała kosmiczna znajdowała się w tym czasie ponad 321 milionów kilometrów od Ziemi.

NASA z kolejnym sukcesem na koncie

- Zrobiliśmy to - powiedział główny badacz Dante Lauretta podczas transmisji na żywo. Dodał: oznakowaliśmy powierzchnię asteroidy.

Po wykonaniu manewru TAG, statek kosmiczny uruchomił silniki, aby wycofać się z powierzchni asteroidy Bennu i oddalić na bezpieczną odległość.

d4gapwv

Pobrana próbka, która najprawdopodobniej waży od 60 gramów do 1 kilograma, wyruszy teraz w długą podróż z powrotem na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wyląduje na naszej planecie we wrześniu 2023 roku.

Próby badania asteroid

Naukowcy uważają, że asteroida Bennu powstała około 4,5 miliarda lat temu, czyli w początkowej fazie kształtowania się naszego Układu Słonecznego. Oznacza to, że pobrana próbka może pozwolić odkryć tajemnice dotyczące tego, jak woda, a tym samym i życie – przedostały się na Ziemię.

NASA nie jest pierwszą w historii agencją, która zrealizowała taką misję. Pierwszą była japońska agencja kosmiczna JAXA, która w 2010 roku przy pomocy sondy Hayabusa pobrała próbki z asteroidy Itokawa. Było to zaledwie kilka mikrogramów materiału.

d4gapwv

NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gapwv

Podziel się opinią

Share
d4gapwv
d4gapwv
Więcej tematów