NASA ma nowe, bardzo szczegółowe zdjęcia jednej z najniebezpieczniejszych asteroid
18.06.2019 21:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Udało się sfotografować Bennu – jedną z najniebezpieczniejszych dla Ziemi asteroid – z wyjątkową szczegółowością. Tak wyraźne zdjęcia były możliwe, ponieważ statek kosmiczny OSIRIS-REx podleciał bardzo blisko olbrzymiej asteroidy.
OSIRIS-REx znalazł się najbliżej potężnej asteroidy Bennu jak do tej pory, dzięki czemu sondzie kosmicznej wystrzolonej przez NASA udało się w zrobić bardzo szczegółowe zdjęcie. Widać na nim skalną strukturę powierzchni asteroidy oraz jej nierównomierną płaszczyznę z wyraźnie widocznymi zagłębieniami.
OSIRIS-REx wykonał zdjęcie 13 czerwca 2019 r. i jak do tej pory jest to najwyraźniejsze zdjęcie Bennu, jakie udało się zrobić. To drugi raz, kiedy statek zbliżył się do asteroidy, pierwszy raz miał miejsce 31 grudnia 2018 r. Poprzednio sonda skupiała się na mapowaniu powierzchni Bennu oraz obserwacji ciekawych anomalii na powierzchni asteroidy, np. wynurzających się z niej skał.
Zobacz także: Jak fotografować w kosmosie? Podręcznik NASA
Obecnie OSIRIS-REx orbituje około 600 km od powierzchni Bennu, dzięki czemu jest w stanie wykonywać bardzo szczegółowe pomiary oraz mapy. To najbliższa orbita, jaką kiedykolwiek udało się uzyskać jakiemukolwiek statkowi kosmicznemu na innym obiekcie kosmicznym. Statek pozostanie w tej odległości do połowy sierpnia, dzięki czemu będzie w stanie zebrać dane, na podstawie których w przyszłym roku pobierze próbki z Bennu.
Przed OSIRIS-REx jednak trudne zadanie, ponieważ sonda odkryła już, że Bennu ma twardą, skalistą powierzchnię, więc pobranie odpowiednich, niezanieczyszczonych próbek nie będzie łatwe. Jednak naukowcy z NASA mają nadzieję, że do czasu, kiedy statek będzie ponownie na bliskiej orbicie w 2020 r., uda się zebrać odpowiednie dane i wybrać najlepsze miejsce do zebrania materiałów badawczych z asteroidy.
Zobacz także: NASA prezentuje futurystyczne technologie