Najwyższy budynek w UE. Wieżowiec Bestseller Village & Tower stanie na pustym polu

Najwyższy budynek w UE. Wieżowiec Bestseller Village & Tower stanie na pustym polu
Źródło zdjęć: © Bestseller
Arkadiusz Stando

02.04.2019 15:33, aktual.: 16.04.2019 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Danii powstanie najwyższy w Unii Europejskiej wieżowiec. Ma mierzyć ponad 320 metrów, co czyni go o 10 metrów wyższym od londyńskiego The Shard. A najlepsze jest to, że budowę planuje się w szczerym polu.

Bestseller Village & Tower powstanie w duńskim miasteczku Brande. W całej gminie żyje zaledwie 7 tysięcy mieszkańców. Ma składać się z 320-metrowego wieżowca oraz kompleksu budynków, przypominających "zieloną wioskę".

Duński serwis słynący z satyrycznych zapędów określił wieżowiec mianem "Oka Saurona". I coś w tym porównaniu rzeczywiście jest. Budowla ma powstać w zupełnie pustym terenie, w szczerym polu. Zupełnie jak wieża czarnoksiężnika z filmowej adaptacji powieści "Władca Pierścieni: Dwie Wieże".

To nieprzypadkowa lokalizacja. Wieżowiec zostanie umieszczony w tym miejscu, aby był widoczny z daleka. Dzięki nizinnemu ukształtowaniu terenu, Bestseller Village&Tower ma być widoczny z odległości (nawet!) 60 kilometrów.

Obraz
© Bestseller

Firmę Bestseller powinniście dobrze kojarzyć. To właściciele marek ubrań takich jak Jack&Jones oraz Vero Moda. Producenci ubrań zdobyli już niezbędne pozwolenia na budowę swojego miasteczka. I o dziwo, nie było żadnych protestów wśród mieszkańców okolicznych wiosek.

Jednak jak czytamy w "The Guardian": "ludzie boją się krytykować Bestseller (...) to jest jakiś rodzaj kultu" - mówi duńska architekt. Sama czuje pewne obawy co do budowli. Sądzi, że powstanie takiego giganta po środku szczerego pola może zaburzyć całe piękno niezagospodarowanego terenu.

Źródło: Independent

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)
Zobacz także