Największa góra lodowa świata. Jest osiem razy większa od Warszawy

Lodowa masa oderwała się od lodowca na Antarktydzie i po ponad 30 latach rozpoczęła swoją podróż. Naukowcy z British Antarctic Survey próbują przewidzieć jej dalszą trajektorię i zbadać jej wpływ na ekosystem.

lodowiec w Antarktyce
lodowiec w Antarktyce
Źródło zdjęć: © Unsplash | 66 north

Lodowa góra, znana jako A23a, to prawdziwy gigant - waży biliony ton, jej powierzchnia to 4000 km kw. Jest blisko osiem razy większą od Warszawy i jest odrobinę wyższa od Pałacu Kultury (liczy 280 metrów). Obecnie A23a dryfuje po Oceanie Południowym i zmierza ku Georgii Południowej.

Górę lodową śledzi ze statku też Sir David Attenborough

Góra A23a początkowo oddzieliła się od Lodowca Szelfowego Filchnera na Antarktydzie w 1986 roku i przez ponad 30 lat była unieruchomiona na dnie Morza Weddela. Na początku roku znalazła się w tzw. kolumnie Taylora, rodzaju wiru, który na chwilę powstrzymał jej ruch. Jak informuje BBC, naukowcy z British Antarctic Survey (BAS) potwierdzili, że po ponad trzech dekadach góra lodowa A23a opuściła swoją dotychczasową lokalizację w pobliżu Orkadów Południowych, grupy wysp arktycznych i według nowych zdjęć satelitarnych, po tym, jak wyszła z wiru - przemieszcza się w kierunku północnym, zmierzając najprawdopodobniej ku wyspie Georgia Południowa.

Największa góra lodowa świata A23a. Fot. British Antarctic Survey
Największa góra lodowa świata A23a. Fot. British Antarctic Survey© Licencjodawca

Naukowcy zastanawiają się, czy w wyniku działania Antarktycznego Prądu Okołobiegunowego podąży tą samą trasą, co inne lodowe masy. Obserwacje góry A23a są prowadzone nie tylko z wykorzystaniem satelit, ale także z pokładu badawczego statku RRS Sir David Attenborough, który wypłynął na wody we wrześniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Góry lodowe mogą dostarczać niezbędnych składników odżywczych do wód, przez które przepływają, co może prowadzić do rozwoju prosperujących ekosystemów na mniej żyznych terenach - komentowała Laura Taylor, biochemik, pasażerka statku RRS Sir David Attenborough na łamach "Daily Mail".

Na razie nie wiadomo, jak będzie w przypadku A23a. Badacze pobrali próbki wód z okolic bezpośrednio wokół i na trasie lodowej góry, co pozwoli lepiej zrozumieć, jakie ekosystemy mogą się tu wykształcić. Taylor zaznaczyła, że te badania pomogą określić, jakiego rodzaju ekosystemy mogą powstać w rejonie A23a.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)