Najszybsze pociągi w naszej części Europy. Polska zaraz za Niemcami

Najszybsze pociągi w naszej części Europy. Polska zaraz za Niemcami
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Adam Bednarek

10.07.2019 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Narzekanie na pociągi jest w Polsce popularne. Tymczasem mapka pokazująca średnią prędkość może zaskoczyć. Uwaga - jest jednak haczyk.

Na reddicie pojawiła się ciekawa grafika. Jej autor zamieścił dane na temat średniej prędkości pociągów w naszej części Europy. Znacząco pod tym względem wyprzedzamy sąsiadów, ustępując jedynie Niemcom.

W Niemczech średnia prędkość wynosi 141,6 km/h, podczas gdy w Polsce - 113,6 km/h. Niby różnica spora, ale to właśnie my zajmujemy drugie miejsce. Nasza kolej jest szybsza niż pociągi w Austrii, Czechach czy na Słowacji.

Co ważne, średnią wyliczono z tras jadących z największego miasta w kraju do pozostałych pięciu największych. Czyli w przypadku Polski: z Warszawy do Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska.

Na naszą korzyść działa fakt, że do Krakowa, Wrocławia i Gdańska z Warszawy dojedzie się pendolino. Na dodatek trasa do Łodzi startuje z ostatniego warszawskiego dworca (Warszawa Zachodnia), a według czasu kończy się na pierwszym łódzkim - czyli Widzewie. Dojazd z Centralnego na Łódź Fabryczna trwa nieco dłużej niż zapisane w dokumencie 1:06.

Nie ma co jednak szukać dziury w całym. Wręcz przeciwnie, warto cieszyć się z dobrego wyniku polskich kolei, który został zauważony na międzynarodowym forum. Tym bardziej że z własnego doświadczenia na pociągi nie mam prawa narzekać. Rośnie komfort, coraz częściej czas podróży jest krótszy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)