Najbezpieczniejszy w swojej klasie - opancerzony Plasan Guarder pomagał zapewnić bezpieczeństwo podczas igrzysk w Rio

Najbezpieczniejszy w swojej klasie - opancerzony Plasan Guarder pomagał zapewnić bezpieczeństwo podczas igrzysk w Rio

Najbezpieczniejszy w swojej klasie - opancerzony Plasan Guarder pomagał zapewnić bezpieczeństwo podczas igrzysk w Rio
Źródło zdjęć: © Plasan / PRNewswire
22.08.2016 10:42, aktualizacja: 22.08.2016 11:01

Pracując nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas tegorocznych igrzysk w Rio, brazylijscy policjanci wykorzystywali niespotykany pojazd opancerzony produkcji Plasan, firmy zajmującej się projektowaniem, rozwojem i integracją zaawansowanych, opancerzonych systemów ochrony do pojazdów kołowych i gąsienicowych wszystkich typów.

Guarder - pojazd z napędem na cztery koła - może przewozić ładunek o masie do 3,5 tony w przestronnym kadłubie wykonanym ze stali kompozytowej, który zapewnia ochronę na poziomie STANAG 3. W Brazylii pojazd jest wykorzystywany przez policyjny oddział do zadań specjalnych z Sao Paolo.

Guarder umożliwia szybki i bezpieczny transport kierowcy, dowódcy i 2. w pełni wyposażonych członków załogi we wszystkich warunkach terenowych. Pojazdy tego typu wykorzystuje się zazwyczaj do szeroko zakrojonych działań policyjnych i operacji ratowniczych. Pojazd wyposażono w zaawansowane kamery, które umożliwiają rejestrowanie obrazów przy pomocy technologii optycznych i termowizyjnych, zapewniając dowódcy informacje o wysokiej jakości wizualnej. Przede wszystkim jednak pojazd gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa załogi i mieszkańców, którzy czują się bezpieczniej w obecności tego kolosa.

Zbudowany w oparciu o podwozie 4x4 marki MAN, Guarder to największy pojazd w swojej klasie. Jego promień skrętu i zwrotność zapewniają świetne właściwości jezdne w każdym terenie, w tym na ulicy, w dżungli, na stromych wzniesieniach, a nawet na zalanych obszarach.

Poza bezpieczeństwem zapewnianym przez zaawansowany pancerz, o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących wewnątrz Guardera dba wewnętrzny system gaśniczy oraz system ochrony przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi i radioaktywnymi (CBR). Ponadto Guarder został zaprojektowany, by wytrzymać awarie infrastruktury krytycznej oraz ataki chemiczne i wybuch brudnej bomby.

Poza systemami nadzoru termowizyjnego obejmującymi cały obszar wokół pojazdu, układami nawigacji, komunikacji, dowodzenia i kontroli, ochrony pasywnej oraz nieśmiercionośnymi systemami do kontroli i rozpraszania zamieszek, pojazd jest wyposażony w chowany maszt i wyposażenie elektrooptyczne do prowadzenia obserwacji dalekiego zasięgu przez całą dobę.

Ogólna wielozadaniowość Guardera odpowiada potrzebom policji, bezpieczeństwa wewnętrznego i instytucji zapewniających pierwszą pomoc nie tylko w Brazylii, ale na całym świecie. Guarder to pojazd oferujący zdolność realizacji wielu misji takich jak: zwalczanie zagrożeń terrorystycznych i przestępczości zorganizowanej, kontroli zamieszek i pożarów, a nawet katastrof chemicznych, nuklearnych i biologicznych.

Firma odpowiedzialna za stworzenie Guardera jest dostawcą rozwiązań do pojazdów opancerzonych, gotowych do wykorzystania podczas misji. Obecnie w służbie sił zbrojnych na terenie całego świata znajduje się ponad 3. tys. pojazdów opancerzonych zaprojektowanych przez Plasan, które są wykorzystywane na kilku najtrudniejszych frontach. Rozwiązania firmy są opracowywane przez zespoły z doświadczeniem bojowym. Plasan może się poszczycić wiedzą fachową w kwestii urządzeń dodatkowych, zintegrowanych i inteligentnych komponentów pancerzy balistycznych, kadłubów i zestawów oraz zaawansowanych systemów dowodzenia, kontroli i zarządzania do pojazdów.

WP / PRNewswire / Plasan / PAP

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)