Na Wenus jednak nie ma życia? Naukowcy już mają nowego kandydata
Naukowcy od kilku miesięcy prowadzili badania, mające na celu potwierdzić, czy pod kwaśnymi chmurami Wenus może istnieć życie. Najnowsze wyniki zdają się to wykluczać, ale naukowcy zaczęli już szukać go na innej planecie Układu Słonecznego.
30.06.2021 08:23
Wenus, planeta będąca często nazywana bliźniaczką Ziemi. Dzieli wraz z naszym domem wiele wspólnych cech, ale jednocześnie diametralnie się różni. Ekstremalne temperatury, jeziora lawy i chmury kwasu siarkowego sprawiają, że ciężko sobie wyobrazić przetrwanie na Wenus.
Mimo to o planecie zrobiło się głośno po tym, jak we wrześniu 2020 roku odkryto gaz fosolinowy w atmosferze Wenus. Fosfolina miała być wytarzana przez mikroby, co stanowiłoby mocny dowód na istnienie życia na Wenus. Poruszenie było tak duże, że Rosja domagała się praw do planety, twierdząc, że Wenus "należy do nich".
Teoria o tym, że na Wenus może istnieć (lub istniało kiedyś) życie miała kilka luk. NASA zaplanowała kilka misji, które w najbliższych latach mają dostarczyć niepodważalnych dowodów na istnienie (bądź nie) życia na Wenus. Wstępne badania zdają się jednak przesądzać sprawę.
Opublikowany w serwisie Phys.org artykuł omawia szanse na istnienie życia na Wenus, wskazując, że przy tak małej ilości wody na planecie nie mogłoby się rozwinąć życie, jakie znamy.
Naukowcy z Queen's University Belfast przebadali "najbardziej tolerancyjne drobnoustroje, które mogą przetrwać na Ziemi w ekstremalnych warunkach". Doszli do wniosku, że żadne znane organizmy nie byłyby w stanie żyć na Wenus, gdzie wskaźnik wody w atmosferze wynosi zaledwie 0,004. "To ponad 100 razy mniej niż jest wymagane, by podtrzymać znane nam życie".
Na Jowiszu może istnieć życie?
Kluczowe dla rozwiązania zagadki życia na Wenus będą najbliższe misje NASA. Jednak już teraz naukowcy zwracają uwagę na innego potencjalnego kandydata. Dane zebrane przez sondę Galileo wskazują, że nad powierzchnią Jowisza wskaźnik wody w atmosferze wynosi 0,585.
To wystarczająca ilość wody, by podtrzymać życie podobne do tego, które znamy na Ziemi. Na gazowym gigancie temperatury są również bardziej przyjazne, ponieważ sięgają -40 st. C. Chris McKay, planetolog NASA i współautor badań podkreślił jednak, że o wiele łatwiej będzie wykluczyć życie na Wenus niż potwierdzić, że istnieje ono na Jowiszu.
Poza Jowiszem naukowcy mają jeszcze kilku potencjalnych kandydatów, których chcą zweryfikować jako potencjalne miejsca na istnienie życia. Wśród nich są przede wszystkim księżyce gazowych gigantów - Jowisza i Saturna.