Naukowcy znaleźli gaz mogący mieć związek z życiem w atmosferze Wenus
Fosforowodór, uwalniany przez mikroorganizmy w środowisku pozbawionym tlenu, został zaobserwowany w atmosferze Wenus w ilościach większych niż oczekiwano – donosi The Guardian. Ślady tego gazu mogą być emanacją organizmów innych, niż znamy z Ziemi.
15.09.2020 03:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Astronomowie wykryli tę substancję na wysokości ok. 48 km w atmosferze planety i nie udało im się zidentyfikować procesu innego niż funkcje życiowe, który mógłby być przyczyną jej obecności. Na Ziemi fosforowodór jest uwalniany przez mikroorganizmy w środowiskach pozbawionych tlenu, takich jak np. osady jeziorne.
Przez 2 miliardy lat Wenus miała umiarkowany klimat i znajdował się na niej ocean. Ale dziś gęsta atmosfera złożona głównie z dwutlenku węgla pokrywa jej prawie bezwodną powierzchnię, gdzie temperatury sięgają nawet 450 stopni C. Chmury na niebie Wenus zawierają kropelki złożone w 90 proc. z kwasu siarkowego.
Życie w atmosferze Wenus
– To całkowicie zaskakujące, że życie może przetrwać w otoczeniu tak dużej ilości kwasu siarkowego, ale wszystkie inne procesy geologiczne i fotochemiczne, które możemy sobie wyobrazić, są zbyt mało produktywne, aby wyprodukować taką ilość fosforowodoru, którą zaobserwowaliśmy – powiedziała prof. Jane Greaves, astronomka z Univeristy of Cardiff.
Greaves w celu poszukiwania na Wenus organizmów żywych, obserwowała planetę w 2017 roku za pomocą teleskopu James Clerk Maxwell na Hawajach, a w 2019 roku za pomocą teleskopu Alma w Chile. Badaczka po raz pierwszy zauważyła ślad fosforowodoru pod koniec grudnia 2018 r.